Analiz

Suriye’nin Ukrayna-Rus kriziyle ilişkisi nedir

 Kremlin’in elinde iki askeri ve ekonomik kart var.Rus doğal gaz boru hattı “ Kuzey Akım 2 ”nin Avrupa’ya su vermemesi durumunda kayıpların boyutunu biliyor ve biliniyor. Rusya ekonomisinin büyük bir bölümünün Rusya federal bütçesinin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturan petrol ve gaz ihracatına bağlı olduğunu belirten Rus Federal Ajansı’ndan alınan verilere göre, gaz ihracat gelirlerinin 2020’ye göre yüzde 120 artarak 55,5 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

Bu arada, Suriye kıyısındaki Tartus ve Lazkiye’deki Rus üsleri stratejik yerlerdir, bu da Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu’yu Moskova’daki askeri harekat odasıyla meşgul olmaya, Suriye’deki Hmeimim üssünü ziyaret etmeye ve Rus manevralarını incelemeye sevk etti. Akdeniz’de.

Avrupa için Rus sinyalleri

Gözlemciler, Suriye’nin Ukrayna kriziyle ilişkisinin Avrupa’ya olan coğrafi uzaklığı nedeniyle önemini vurguladığını ve manevraların Karadeniz’den Akdeniz’deki ılık sulara uzanan Rusya’nın rolünün mesaj ve göstergeleri olduğuna inanıyor. on yıl boyunca topraklarında aktif olan ülkeler, ancak tüm gürültüden sonra, Avrupa’ya bakan stratejik konumu ve savaşın sıfır saatine işaret etmesi nedeniyle herhangi bir Rus savaşında “öncü” olarak tanımlandı, Yıldırım olacağını umuyordu ve büyük olasılıkla Ukrayna cephesindeki gerginliğe ve Kiev ayrılıkçılarına verilen desteğe rağmen, bir hafta daha müzakerelerle ayrıldı.

Othman , Hmeimim üssünün ve Rusya’nın Akdeniz kıyısındaki manevralarının temsil ettiği şeyin , Avrupa ülkelerine, Rusya’nın Suriye’deki çatışmaya dahil olması ve Şam’ın yanında yer alması sırasında sahip olduğu artan hakimiyet ve nüfuz hakkında bir mesaj olduğunu düşündü. Öte yandan, sıfır saat savaşının başlamasından önce Moskova’nın kaslarını vurgulamak için sonuçlar uğursuz ve “Moskova’nın son zamanlarda en gelişmiş silah türlerini ve mümkün olmayan güdümlü füzeleri alan Hmeimim üssünü istismar etmesi dışında” dedi. ele geçirilirse, Avrupa hedeflerine, özellikle de Rus kuvvetlerine karşı çıkmanın yanı sıra, ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki nüfuz pozisyonlarını tehdit etmede aktif bir rol oynayacak. Washington, Kiev’in yanında olmaya katkıda bulunursa, hedef almaktan muaf olmayın.”

Doğu Akdeniz

Rus Donanması Başkomutanı Amiral Nikolai Evminov’a göre, Akdeniz’in doğu kesimindeki manevralara 140’tan fazla deniz birimi, yaklaşık 60 uçak, 1.000 askeri araç ve yaklaşık 10.000 asker katıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı ayrıca, Pasifik, Kuzey ve Karadeniz filolarından 15 savaş gemisinin, MiG-31 avcı uçakları ve Kinzhal’ın katılımıyla düşman denizaltılarının izlenmesi, denizde seyrüsefer kontrolünün sağlanması ve uçak geçişlerinin düzenlenmesine odaklanan tatbikatlara katıldığını duyurdu. hipersonik uçaksavar füze gemisi “Tu-22M” bombardıman uçaklarına sahip uçaklar ve bu savaşçılar, üslerinden Hmeimim üssüne 1.500 bin kilometre mesafe kat etti.

Ve Rusya Savunma Bakanlığı, NATO Komutanlığı’nın geçen ayın 24’ünde açıkladığı bir zamanda, Akdeniz’de bir “NATO” hava grubunun varlığının arka planına karşı bombardıman uçaklarının konuşlandırılmasının gerçekleştiğini belirten bir bildiri yayınladı. Ocak ayında, ABD uçak gemisi “Harry Truman”ın katılımıyla Akdeniz’de “Neptün Saldırısı” tatbikatlarını gerçekleştirdiğini bildirdi.

Çözüm diplomasisi geriliyor

Ve Ukrayna-Rus krizinde diplomatik yolun sona eriyor gibi göründüğü bir zamanda, Suriye başkentinde ABD’nin Rusya’ya Suriye’den taahhütlerini sona erdirmesini teklif ettiği bir takas teklifinde bulunduğuna dair haberler yayıldı. Amerikalıların Ukrayna’nın siyasi olarak tamamen kendisine tabi olacağına dair verdiği söz için, ancak Başkan Vladimir Putin Şam’daki iktidar partisine bağlı “El-Baas Medyası” ağı tarafından yayınlanana göre reddedildi. Halk Meclisi üyesi Temsilci Khaled Abboud, dolaşanları reddetti ve bunu “yanlış beyanlara dayalı yanlış kararlara ve pozisyonlara dayanan sözler ve sonuçlar” olarak nitelendirdi.

Sıcak savaşların dönüşü

Ve eğer savaş olursa, Rus ve Amerikan dünyasının iki kutbu, Kremlin’in konumunu geri kazanmasından ve gücünü artırmasından sonra on yıllar boyunca hüküm süren Soğuk Savaş döngüsünden ortaya çıkacak ve diplomatik çabalar olmasaydı kafa kafaya çatışabilirlerdi. Takipçilerin tahminlerine göre üçüncü versiyonunda frenlemeyi başardı.

Moskova tüm kuvvetlerini ılık sularda topluyor ve şüphesiz Suriye’nin batısındaki Lazkiye kırsalındaki Hmeimim’deki üssü, özellikle Amerikan veya NATO hedeflerine yönelik yıldırım askeri saldırılarının başlangıç ​​noktası olacak.(Independent)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu