Dünya

Biden Yaptırımları Açıkladı: ‘Rusya Artık Batı’dan Borç Alamayacak’

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik adımlarını ‘işgalin başlangıcı’ olarak nitelendirerek, Rusya’ya yönelik yaptırımların ilk bölümünü duyurdu.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki iki ayrılıkçı cumhuriyeti tanımasının ardından iki Rus bankasına yaptırım kararı aldıklarını açıkladı. Biden konuşmasında, ‘en kötü senaryodan kaçınmak için hala vakit olduğunu’ da söyledi.

ABD Başkanı, yaptırımların ilk dilimini açıkladıklarını söyleyerek, “Rusya gerginliği artırdıkça yaptırımları artırmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün Ukrayna’da iki bölgeyi ‘bağımsız devletler’ olarak tanıdığını duyurduğunu anımsatarak, ‘Bunu basitçe ifade etmemiz gerekirse, Rusya Ukrayna’nın büyük bir parçasını onlardan kopardığını açıkladı.’ ifadesini kullandı.

Rusya'nın iki büyük finans kuruluşuna ve Putin'e yakın kişilere yaptırım kararı

Putin’in dün gece de söz konusu iki bölgeye asker gönderme kararı aldığını ve askerlerin alanını genişlettiğini anımsatan Biden, ‘Benim bakış açımdan Putin, daha fazla toprağa zor kullanarak sahip olmak için gerekçeler kuruyor. Dün geceki konuşmasını dinlerseniz, daha da ileri gitmek için gerekçeler ürettiğini görebilirsiniz. Bu Ukrayna’da Rus işgalinin başlangıcı.’ ifadesini kullandı.

Yarından itibaren Putin’e yakın kişilere ve Putin’in aile üyelerine de yaptırım getireceklerini kaydeden Biden, ‘Bu kişiler, Kremlin’in politikalarının yolsuzlukla elde ettiği kazançlara ortaklar, bu nedenle bedeli de paylaşmalılar.’ dedi.

ABD BALTIK ÜLKELERİNE ASKER KAYDIRACAK

Biden, Baltık ülkelerindeki güçlerini ve ekipmanlarını artırma kararı verdiğini de ekledi. ABD Başkanı, şu an Avrupa’da bulunan Amerikan güçleri ile teçhizatının bir kısmının ‘savunmalarını güçlendirmek’ gerekçesiyle Estonya, Letonya ve Litvanya’ya konuşlandırılacağını söyledi. 

‘RUSYA’YLA SAVAŞMA NİYETİMİZ YOK’

ABD Başkanı, “Bunlar bizim adımıza sadece savunma amaçlı adımlar, Rusya’yla savaşmaya niyetimiz yok” dedi. Biden bu noktada, “Fakat şu mesajı kesin bir şekilde vermek istiyoruz; ABD, müttefikleriyle birlikte, NATO topraklarının her bir santimetrekaresini savunacak ve NATO’ya verdiği sözleri tutacak” diye konuştu.

‘EN KÖTÜ SENARYODAN HÂLÂ KAÇINILABİLİR’

Biden “Putin doğrudan Ukrayna’nın var oluş hakkına saldırdı” derken, diplomasi için hala alan olduğunu umduğunu söyledi. “En kötü senaryodan kaçınmak için hâlâ vakit var” diyen Biden, “Her şey söylendikten ve yapıldıktan sonra Rusya’yı sözleriyle değil, adımlarıyla yargılayacağız. Ve Rusya’nın bir sonraki adımı ne olursa olsun, birlik, açıklık ve inançla yanıt vermeye hazırız. Diplomasiye hâlâ yer olduğunu umuyorum” ifadelerini kullandı.

‘ENERJİ FİYATLARI ARTABİLİR’ UYARISI

Rusya’ya dayattıkları yeni yaptırımların ABD’deki doğalgaz fiyatların yükselmesi anlamına geleceğini de teslim ederek, bu durumun halk üzerindeki etkilerini azaltma vaadinde bulundu.

Biden, “Özgürlüğü savunmanın bizim için, burada evimizde de bazı bedelleri olacak. Bu konuda dürüst olmamız gerekiyor. Fakat bunu yaparken, yaptırımlarımızın yol açacağı acının bizim değil, Rusya’nın ekonomisini hedef almasını sağlamak için güçlü adımlar atacağım” dedi. Biden, yönetiminin doğalgaz ve petrol akışında herhangi bir kesinti oluşmaması için çalıştığını belirterek, “Amerikan halkının benzin alırken hissettiği acıyı sınırlı tutmak istiyorum. Bu benim için kritik önemde” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu