Connect with us

Analiz

Yeni Şafak yazarı: İYİ Parti ve HDP’yi buluşturacak tek aday

‘HDP’nin “kendi adayımızı açıklayacağız” çıkışı, Altılı Masaya karşı bir “el yükseltme” olarak değerlendirilse de Meral Akşener’in planlarına yarayacak bir süreci başlatabilir. Demek o ki; Ekrem İmamoğlu’nun adaylığını kesinleştirebilir.’

Yeni Şafak yazarı Ersin Çelik, HDP ve İYİ Parti’yi birleştirecek tek cumhurbaşkanı adayının İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu olduğunu söyledi.

Yazar Çelik’in bugünkü köşe yazısının ilgili kısmı şöyle:

HDP’nin “kendi adayımızı açıklayacağız” çıkışı, Altılı Masaya karşı bir “el yükseltme” olarak değerlendirilse de Meral Akşener’in planlarına yarayacak bir süreci başlatabilir. Demek o ki; Ekrem İmamoğlu’nun adaylığını kesinleştirebilir.

İmamoğlu şu anda İyi Parti ile HDP’nin buluşma noktası konumunda. CHP’nin adayıydı ama bu iki partinin de oyunu alarak seçildi. Ne İyi Parti ne de HDP kanadı İmamoğlu için “onun desteklediği adaya ben oy vermem” dememişti.
Akşener’in “HDP’nin olduğu masaya oturmayız. Onlar da bizim masamıza oturmaz” sözü Altılı Masa içindi. Aday İmamoğlu olursa böyle bir tavra gerek kalmayacaktır. İmamoğlu henüz çok istemesine rağmen iki genel başkanı bir araya getiremedi ancak hem Meral Akşener hem de Pervin Buldan ile görüşüyor. HDP kadar, İmamoğlu da “konumunun” farkında. Bu nedenle de Kemal Kılıçdaroğlu’na ve parti kurmaylarından gelen baskıya rağmen bu zamana dek “aday değilim” açıklaması yapmadı.

Bu nedenle de HDP’nin el yükseltmesi İmamoğlu’nun adaylığını güçlendirdi. Aynı zamanda Mansur Yavaş’ı da denklemin dışına itti. Geriye Kemal Kılıçdaroğlu’nu ikna etme meselesi kaldı. Eğer Kılıçdaroğlu ikna edilirse Altılı Masa hükmünü yitirir. CHP, İyi Parti ve HDP tıpkı İstanbul ve Ankara seçimlerinde olduğu gibi adı konulmamış bir ittifakta buluşabilirler.(Yeni Şafak)

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir