Connect with us

Makaleler

Bülent Aydemir: AKP ve MHP Kürtlerle ilgili bir hamle yapacak

Gazeteci Bülent Aydemir, ”Tecrübelerim ve gözlemlerim beni yanıltmazsa, bu seçimde Cumhur İttifakı, Kürt vatandaşlarımızla ilgili bir hamle yapacak. İkna etmeye yeter mi ya da proje tutar mı bilmiyorum ama Millet İttifakı da boş durmayacak gibi görünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Habertürk yazarı Bülent Aydemir, “AK Parti Meclis’e yüklenecek” başlıklı bugünkü yazısında, AK Parti yönetiminin aldığı karar gereği, seçmen nazarında daha yumuşak bir dil kullandığını söylediği yazısında şu ifadelere yer verdi:

Kürt seçmenin oyları da bölünmüş durumda. Bu oyların büyük bölümünün nereye kanalize edileceği seçim sonuçlarını ciddi şekilde etkileyecek. Doğu ve Güneydoğu seçmeninin hangi adaya yöneleceği ya da seçmenin hangi güdüyle sandığa gideceğinin seçimde anahtar olacağını söyleyenler yanılmadı. Geldiğimiz aşama, bu değerlendirmeyi doğruluyor.

HDP tek başına bütün Kürtler’i temsil etmese de hakkında kapatma davası sürüyor, Hazine desteği donduruldu ve eski genel başkanları cezaevinde… Seçmen bunları da göz önünde bulundurarak bir karar verecektir.

İkinci randevu talebi kabul edilmese de AK Parti heyeti, başörtüsü konusunda HDP ile bir görüşme yaptı. Bu görüşmeden sonra ya da AK Parti yönetiminin aldığı karar gereği, seçmen nazarında daha yumuşak bir dil kullanılıyor.

“Altılı masanın gizli ortağı”, “yedinci ayak”, “terörle işbirliği yapıyorlar” gibi önermeler, yerini daha yumuşak, kucaklayıcı ve kuşatıcı bir dile ve üsluba bıraktı. AK Parti, siyasi retorik konusunda da bir çalışma yürütüyor. Terörle mücadeleden taviz vermeden ve çözüm süreci gibi bir yaklaşıma girmeden “Kürt seçmeni kucaklayıcı mesajlar verelim” yönünde bir politika izleniyor…

Tecrübelerim ve gözlemlerim beni yanıltmazsa, bu seçimde Cumhur İttifakı, Kürt vatandaşlarımızla ilgili bir hamle yapacak. İkna etmeye yeter mi ya da proje tutar mı bilmiyorum ama Millet İttifakı da boş durmayacak gibi görünüyor…

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir