Analiz

Türkiye’nin Irak’taki bitmeyen savaşı bitecek mi?

Ankara on yıllardır PKK ile savaşıyor, ancak son zamanlarda Kuzey Irak’taki saldırılarını ve operasyonlarını artırdı.

Bölgeden gelen haberlere göre, Türkiye Pazar günü Kuzey Irak’ta Musul yakınlarındaki bir aracı hedef almak için bir insansız hava aracı kullandı. İnsansız hava aracı saldırısının “en az beş kişinin öldüğünü ve iki kişinin de yaralandığını” kaydedildi.

Drone saldırısının, Türkiye’nin terör örgütü olarak gördüğü Kürdistan İşçi Partisi’ni veya PKK’yı hedef aldığı iddia ediliyor .

Ankara on yıllardır PKK ile savaşıyor, ancak son zamanlarda kuzey Irak’taki saldırılarını ve operasyonlarını artırdı. Türkiye, son birkaç yılda dronlara güvendi çünkü o zaman Türkiye sınırından daha uzaktaki Kuzey Irak’ta daha özgürce faaliyet gösterebiliyor.

Nisan ayında Kuzey Irak’ta yeni bir operasyon başlatan Türkiye, Suriye’deki Kürtlere de yeni bir askeri saldırı başlatmak istiyor.

Türkiye, 1990’lardan bu yana Irak’ta çok sayıda küçük karakol ve üs bulunduruyor, ancak bunlar genellikle sınıra yakın dağlarda bulunuyordu. Türkiye, Özerk Kürdistan Bölgesel Hükümeti ile nispeten dostane ilişkilere sahiptir.

Ankara’nın Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil ile iyi ilişkilerinin nedenleri siyaset ve tarihle ilgili. Erbil’deki iktidardaki Kürdistan Demokrat Partisi de, özellikle PKK’nın sivil köylerin bulunduğu bölgelerde faaliyet göstermesi nedeniyle, PKK’nın rolüne karşı çıkıyor. Bu, birçok Kürt’ü kaçmaya zorlayan Türk birlikleriyle çatışmalara yol açtı. Ancak, işbirliği ancak bir noktaya kadar vardır.

Türkiye’nin büyüyen rolü tartışmalıdır. Türkiye’nin Mahmur mülteci kampını ve DAİŞ soykırımına uğrayan bir bölge olan Sincar’ı hedef alması, Türkiye’nin Kuzey Irak’tan asla ayrılmayacağını giderek daha fazla gösteriyor  .

Bu artık Ankara için bitmeyen bir savaştır.

Bazen savaş iç propaganda için kullanılıyor ve Ankara “teröristler”e karşı büyük zaferler kazandığını iddia ediyor. Ancak bu zaferler büyük ölçüde efsanevidir ve Ankara savaştığı grupları asla “yenemez”. Bunun yerine Türkiye operasyonlarını genişletmek istiyor.

Musul yakınlarına yapılan hava saldırıları gerilimi tırmandırıyor. Bağdat, özerk Kürt bölgesinde gerçekleştiği sürece savaşları sıklıkla görmezden geldi. Ancak federal birlikler ve İran yanlısı milisler, Musul çevresindeki Ninova Valiliği’nde faaliyet gösteriyor. Hal böyle olunca da Türkiye, Bağdat’a yakın bölgeleri bombalıyor.

Ninova Valisi Najim al-Jubouri günün ilerleyen saatlerinde bölgeyi vuran insansız hava aracının Türk olduğunu söyledi ve Irak hükümetini bu tür eylemleri Türk hükümetine protesto etmeye çağırdı. Irak’ın İran destekli partilerinin haber kaynakları da saldırının Türkiye tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Ankara henüz olayla ilgili bir açıklama yapmadı.”

İran yanlısı milisler, Türkiye’ye saldırılarını durdurması için çağrılarını artırdı. Son birkaç ayda, Başika yakınlarındaki bir Türk üssüne çok sayıda saldırı oldu.

Saldırılar roket içeriyor ve görünüşe göre İran yanlısı milisler tarafından gerçekleştiriliyor. Bu milislerden biri, bir zamanlar IŞİD’in hedefinde olan ve şimdi Türkiye’nin hedefinde olan azınlık olan Yezidiler ile bağlantılı bir isim aldı. Ancak milislerin aslında Kata’ib Hizbullah gibi İran yanlısı milislerin vekili olduğu varsayılıyor.

İran destekli milisler, Kürdistan bölgesindeki ABD güçlerini de hedef alıyor. Bu, Türkiye’nin operasyonlarının daha geniş bölgesel etkileri olduğu anlamına geliyor. Türkiye’nin lideri bu hafta İran ve Rusya ile görüşüyor ve Türkiye Suriye’de yeni bir operasyon başlatmak istiyor. Türkiye, Suriye’deki yeni operasyonunun “PKK teröristlerini” de hedef alacağını iddia ediyor. Böylece Türkiye, bitmeyen savaşını potansiyel olarak iki ülkede de genişletiyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Al-Ain medyası da Türkiye’nin büyüyen operasyonlarını bildirdi. Al-Ain Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yakın zamanda Kuzey Irak’ta bir Türk askerinin öldürüldüğünü bildirdi. O rapor, bunun öldürülen ikinci Türk askeri olduğunu iddia ediyordu.

Raporda, “Türk Bakanlığı, geçen yıl 11 Haziran’dan bu yana Kuzey Irak’ta 10’dan fazla asker ve iki güvenlik görevlisinin öldürüldüğünü daha önce çeşitli açıklamalarda açıklamıştı.” (SETH J. FRANTZMAN/The Jerusalem Post)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu