Ortadoğu

Irak Başbakanı’ndan ‘Zaho’ emri: Saldırılara karşı teyakkuzda olun

Irak Başbakanı Kazımi’nin, Zaho’ya düzenlenen saldırının ardından silahlı kuvvetlere ülke topraklarına yönelik olası saldırılara karşı “Teyakkuzda olun” talimatı verdiği belirtildi.

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırlarında bulunan Zaho’da yapılan bombardımanda 9 kişi hayatını kaybetmesinin ardından silahlı kuvvetlere ülke topraklarına yönelik olası saldırılara karşı “Teyakkuzda olun” talimatı verdi.

Irak Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre Başbakan Mustafa Kazımi, silahlı kuvvetler ve Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey yetkililerin katılımıyla gerçekleştirilen Irak Yüksek Güvenlik Kurulu toplantısına başkanlık etti.

Açıklamada silahlı kuvvetlerin rolüne vurgu yapan Kazımi’nin, ülke toprakları, sınırlar ve halkın korunmasında kabinesinin işe başlamasından bu yana güvenlik sisteminin kurumlaşması yönündeki çabalara değindiği belirtildi.

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin de Türkiye’ye ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Fuad Hüseyin, Türkiye’nin Irak’ın kuzeyindeki “askeri operasyonlarını durdurmasını ve Irak halkından özür dilemelisini” istedi.

Hüseyin, “Türkiye ve PKK kendi iç çekişme ve çatışmalarını Kürdistan Bölgesi topraklarına taşıyor. Türkiye, Irak’taki askeri operasyonlarını durdurmalı, Irak halkından özür dilemeli, şehit ve yaralıların ailelerine tazminat ödemeli ve tazmin etmelidir” ifadelerini kullandı.

Zaho’nun Perex tatil köyüne dün düzenlenen top saldırısında aralarında çocukların da bulunduğu 9 kişi hayatını kaybetmiş, 23 kişi de yaralanmıştı. Kürdistan Bölgesi yetkilileri saldırının Türkiye tarafından yapıldığını açıklamış, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise TSK tarafından böyle bir saldırı yapılmadığını söylemişti. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu