Analiz

Teröre karşı savaşta, tüm araçlar haklı mı?

“Terörizm ne bir konvansiyonel savaş şekli, ne adi bir suç, ne de iletişim araçlarına yarayan gelişigüzel bir deliliktir. Terörizmi farklı kılan en önemli özelliği onun belirli politik amaçlara erişmek için kullandığı kendine has stratejidir. Her şeyden önce terörizm zayıfın güçlüye karşı kullandığı stratejidir.

Terörizm, motivasyonları, işleyiş biçimi ve sonuçları açısından karmaşık bir olgudur. Terörizm tüm dünyada ve tarih boyunca ortak olan özelliklere ek olarak, siyasi, sosyal, ekonomik ve teknolojik ortamdaki değişikliklere uyum sağlamak için gelişir. Ciddi bir hastalıkla uğraşırken, tek bir ilacın onu iyileştirebileceğini beklemek mantıksızdır. Genetik faktörleri içeren ancak aynı zamanda çevreden de etkilenen kanserde durum böyledir. Çeşitli araçlar hastalanma şansımızı azaltabilir, ancak bağışıklığı garanti etmenin bir yolu yoktur.

Günümüzde terörü engellemeye yönelik yöntemlerden bazıları potansiyel teröristlere odaklanmaktadır; örneğin, bir kişinin bir saldırı gerçekleştirme niyetine ilişkin önceden uyarı almak için ileri teknoloji kullanımı ve sosyal ağların izlenmesi. 

Bu türden bir başka teknik idari gözetimdir. İdari gözaltı, genellikle tutuklunun itiraz edemediği veya sorgulayamadığı gizli bilgilere dayanarak, gelecekte neler yapabileceklerine ilişkin bir değerlendirme temelinde bireyleri özgürlüklerinden yoksun bırakan sert bir yöntemdir. Halihazırda işlenmiş bir eylem için cezaya yol açan ceza yargılamalarından farklı olarak, idari gözetim, söz konusu kişi tarafından böyle bir tehlikeye dair ikna edici istihbarat bilgisi olduğunda ulusal güvenliğe yönelik bir saldırıyı önlemeyi amaçlar, ancak kabul edilebilir bir kanıt oluşturmaz. mahkemede. 

Yıllar boyunca yüzlerce teröristin evleri yerle bir edildi, ancak bunun caydırıcı mı yoksa tam tersine terör eylemini teşvik mi ettiği sorusu kararsız kaldı. Kesin olan şudur ki, herhangi bir suç işlememiş kişilerin haklarına, sırf bir teröristle bağlantılı oldukları için ve saldırının suç ortağı olduklarına dair hiçbir kanıt olmaksızın doğrudan saldırı, kabul edilemez bir toplu cezadır ve toplu cezalandırmadır.

“Terör, toplumu ve ülkeyi yönetenleri belli bir yöne sevk etmek için yapılan eylemlerdir ve eylem buna göre kurgulanır.Yani bulduğunuz her ipucu bulmak istenendir ve vardığınız her sonuçta beklenendir.Terör konusunda temel yanılgı terör örgütlerinin devletlerden bağımsız,onların dışında ve karşısındaki bir takım örgütlenmeler olduğunun kabul edilmesidir.

Oysa çok güçlü ve profesyonel devlet yapılanların karşısında ,bir avuç insanın sınırlı kaynaklarla kurdukları örgütlerin yaşama şansı hiç yoktur. İşin gerçeği terör örgütlerinin devletler ve onların organları tarafından kullanılmasıdır.

Bazı devletler terör örgütlerine karşı mücadele verirken yasal olmayan bir çok yöntemi kullanmaktadırlar. Bu sefer karşı mücadele verdikleri örgütün dışında tüm bir halka yönelebilmektedirler ve devlet içinde terörist kurumlar oluşmakta ve bunlar terör estirebilmektedirler.

Teröre karşı savaş, yalnızca kararlılık değil, aynı zamanda soğukkanlı bir kafa gerektirir.

28.04.2022

ANALİZ

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu