Ortadoğu

Neçirvan Barzani, Pentagon heyetini kabul etti

Neçirvan Barzani, ABD’nin üst düzey askeri ve diplomasi heyetiyle bir araya geldi.

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ortadoğu’dan Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Dana Stroul liderliğindeki heyet ile bir araya geldi.

Heyetin içinde ABD’nin Irak Büyükelçisi Matthew Tueller dahil, üst düzey siyasi ve askeri yöneticilerin olduğu kaydedildi.

Pentagon heyetiyle yapılan görüşmeye ilişkin Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’ndan açıklama yapıldı.

Açıklamada, Stroul’un ABD’nin Kürdistan Bölgesi ve Irak’a olan desteğinin ve iki taraf arasındaki işbirliğinin ilerletme çalışmaların devam edeceğini belirttiği aktarıldı. Ayrıca Peşmerge’nin IŞİD ile mücadeledeki rolüne vurgu yapıldı.

Başkan Neçirvan Barzani, görüşmede ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon’a, terörle mücadeledeki desteği ve işbirliği için teşekkür etti.

Görüşmede, iki taraf da Irak’taki mevcut siyasi açmazın aşılabilmesi ve hükümetin kurulabilmesi için gerekli adımların atılması ve işbirliğinin artırılması konusunda ortak fikir belirttiler.

Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözülmesi konusunda Kürdistani tarafların işbirliği yapmasına vurgu yapıldı.

Ayrıca IŞİD’in Irak ve Suriye’de son dönemlerde saldırılarını artırdığı, hâlâ bir tehdit unsuru olduğu kaydedilirken bu tehdidi bertaraf etme konusunda Irak ordusu ile Peşmerge’nin işbirliği yapmasının altı çizildi.

Görüşmede aynı zamanda Peşmerge güçlerine yönelik reform ve birleştirme çalışmaları, Kürdistan Bölgesi’nin mevcut durumu, Şengal’de durumun istikrara kavuşturulması ve bölgesel gelişmeler de ele alındı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu