Analiz

Seçilemeyen ders: Kürtçe

Dün CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu,velilerin Kürtçe ders seçmemelerini eleştirmişi. Kürtçe eğitimi gündeme getirdiklerinde “Talep yok” yanıtı aldıklarını söyleyen Tanrıkulu,bu konunun sürekli konuşulup ortak talebe dönüşmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Yine Eğitim-Sen Diyarbakır’daki şubelerinden yapılan ortak açıklamada ise bazı okul yöneticilerinin velileri, kendi istedikleri dersleri seçmeye zorladıkları öne sürmüş, derslerin çocukların ihtiyaç ve isteklerine göre seçilmesi gerektiğine vurgu yapmıştı.

Ve yine bölgedeki Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Mardin, Şırnak ve Van Baroları, sosyal medya hesaplarından ortak bir açıklama yaparak, velilerden Kürtçe derslerin seçilmesi çağrısı yapmışlardı.

Diyeceğim o ki Eylül 2012’de yayınlanan yönetmenlikle, yabancı dil kontenjanında Türkiye’de yaşayan dil ve lehçe adı altında Kürtçe seçmeli dersi Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) müfredatına girmişti. Müfredat, 12 yıllık mecburi Türkçe eğitiminin 5, 6, 7 ve 8’inci sınıflarında, öğrencilerin bir sınıf ya da yeterli grup oluşturacak sayıya ulaşması halinde haftada 2 saat Kürtçe (Kurmancî, Kirmançkî) ders alınabileceği yönündeydi. Seçmeli Kürtçe dersi MEB’in müfredatında olmasına rağmen okullarda maalesef yok yönünde.

Okul idaresi yeterli bilgilendirmede bulunmadığı için midir,yoksa yeterli öğretmen olmadığı için midir bilinmez ama bilinen o ki daha önce gündeme gelmediği kadar bu yıl gündeme gelinmesi.

İlginçtir ki Kürtlerin partisi olduğunu söyleyen HDP’den nihayet dün bir ses yükseldi…

Bu konuda hiçbir parti yetkilisi düne kadar bu kadar çağrılar yapılırken sessiz kalmayı tercih etmişken, o kadar tepki alınmış olmalı ki, dün Meclis genel kurulunda HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, “Tüm Kürt, anne ve babalara ve Kürt halkımıza çağrımızdır, seçmeli Kürtçe dersleri mutlaka seçiniz” çağrısında bulundu.

2012’den beri yürürlükte olan bu müfredatın daha önce sözde Kürt partisi olan HDP tarafından gündem de tutulduğunu görmedim.Ya siz?

Uzun lafın kısası seçmeli dersin süresinin 21 Ocak’ta son bulmasından sonra bu açıklamaların ,çağrıların karşılığını hep birlikte göreceğiz….

14.01.2022

Fatma Rüzgar Kaya

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu