Yaşam

DİERG’den ‘Kürtçe ders zorunlu olsun’ çağrısı

Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG), bölgede Kürtçe dersinin seçmeli olmaktan çıkarılarak haftada en az iki saat zorunlu hale getirilmesini talep etti.

Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi’nden (DİERG), yapılan açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2022-2023 eğitim yılında yer alacak seçmeli derslerin belirlenmesi için öğrenci ve velilerine tanıdığı tercihte bulunma sürecinin 21 Ocak’ta sona ereceği hatırlatıldı.

Kürtçe seçmeli derslerle ilgili tartışmalar sürerken, merkezi Diyarbakır’da bulunan ve okul öncesinden üniversiteye kadar, eğitim-öğretimde yaşanan sorunların tespit edilmesi ve çözüm yollarının aranması amacıyla kurulan Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi’nden (DİERG) farklı bir talep geldi. DİERG yönetimi tarafından yapılan yazılı açıklamada Kürtçe derslerinin zorunlu olması gerektiği belirtildi.

Kürtler’in anadillerini geliştirmelerinin anayasal hak olduğunu savunan DİERG, açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Türkiye’de büyük nüfusa sahip Kürt toplumunun anadilini güçlendirmek vatandaşlık hakkıdır. Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG), Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde Kürtçe (Kurmancca ve Zazaca) derslerinin seçmeli olmaktan çıkarılarak haftada en az iki saat zorunlu hale getirilmesini Milli Eğitim Bakanlığı’na önermektedir.” DİERG, Kürtçe derslerinin zorunlu olmasıyla bu dile verilen yer ve yayılma olanağının artırılmış olacağını; anadilinin öğretimiyle öğrencinin özgüveninin güçlenmesine katkıda bulunacağını savundu.

Ortaokul öğrencileri LGS sınavına hazırlandığı için Kürtçe ders tercihinin imkânsız hale gelebildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Sadece Kürtçe değil birçok seçmeli ders bu iki güçlü alan arasında kendisine yer açmakta güçlük yaşamaktadır. Buna rağmen, Kürt ebeveynler ve anadili ve/veya babadili Kürtçe olan öğrencilerimiz öğrenmek, yaşatmak ve geliştirmek için Kürtçe seçmeli dersleri tercih etmektedir” denildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu