Analiz

Reuters analizi: Erdoğan’ın sessizce bırakacağına inanmak zor

Reuters 14 Mayıs seçimlerine yönelik değerlendirmelerinde Erdoğan’ın seçimi kaybetmesi durumunda görevi sessizce bırakmayacağını düşünüyor. Yayımlanan analizde, Erdoğan’ın seçimi kaybetmesi durumunda, “Türkiye’yi zorbalıkla yöneten hırçın siyasetçinin yenilgiyi zarafetle kabulleneceğine ve sessizce görevi bırakacağına inanmak zor” ifadeleri kullanıldı.

Reuters, pazar günkü seçimleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karşılaşmış olduğu ‘en zorlu yarış’ olarak değerlendirdi. Bununla birlikte Reuters, Erdoğan’ın seçimlerden mağlup ayrılma ihtimalinin de olduğunu düşünerek bu durumu değerlendirdi:

“Pazar günü, rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısında yapılacak oylamada Türkiye’yi zorbalıkla yöneten hırçın siyasetçinin yenilgiyi zarafetle kabulleneceğine ve sessizce görevi bırakacağına inanmak zor.”

Türkiye’de pek çok insanın değişim için ‘can attığı’ değerlendirmesine yer verilen analizde, seçim sonuçlarına ilişkin belirsizlik ve endişenin sokaklarda hissedildiği belirtildi.

Samia Nakhoul imzalı analizde, şöyle devam edildi: “Erdoğan’ın son otuz yıldaki yükselişini takip edenler, iktidarı elinde tutmak için her yolu deneyeceğini ve zayıf bir zafer elde etmek ya da az farkla yenilgiye uğramak için devlet kaynaklarını kendi yararına kullanabileceğini savunuyorlar.”

Öte yandan Reuters’a konuşan Kadri Gürsel ise, “Muhalefet ezici bir zafer kazanırsa fazla bir şey yapamaz. Siyasi kariyerinin en zayıf noktasında” dedi.

İktidarı boyunca Erdoğan’ın muhalefeti susturduğunu yazan Nakhoul, şöyle devam etti: “Art arda gelen seçim zaferlerinin ardından, Erdoğan’ın iktidarına karşı herhangi bir başkaldırıya karşı hoşgörüsü azaldı ve otokratik yönetime doğru kayma daha belirgin hale geldi. Devletin kritik organlarının içini boşalttı.”

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu