Analiz

Irak’taki siyasi kaos Kürdistan Bölgesine mi yayılıyor?

Savaşın yıktığı bir ülkede bir istikrar cenneti olarak kabul edilen Özerk bölge olan Irak Kürdistanı, son günlerde siyasi gerilimlerle çalkalanıyor. Geçen hafta sonu hükümet karşıtı bir protestoya yönelik şiddetli bir baskı ve bir muhalefet partisinden parlamenterlerin tutuklanması bölgede alarm zillerini ateşledi.

Irak Kürdistan Bölgesi, Ekim 2021 parlamento seçimlerinden bu yana Irak’ı saran kaos ve siyasi istikrarı yakalıyor gibi görünüyor.

France24’ün analizinde Irakta yaşanan ve artarak devam eden gerilimin Irak’ın Kürdistan Bölgesindeki yansımalarından bahsederken yazının devamı şöyle:

6 Ağustos Cumartesi günü, Kürdistan’daki güvenlik güçleri Süleymaniye’deki hükümet karşıtı protestoları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve kauçuk kaplı mermiler kullandı. Muhalefetteki Yeni Nesil partisi, daha iyi yaşam koşulları talep etmek ve planlanan tarihte bölgesel seçimlerin yapılması için Süleymaniye ve özerk bölgedeki diğer şehirlerde protesto gösterileri çağrısında bulunmuştu.

Bağdat’ta federal mecliste yer alan altı Yeni Nesil milletvekili ile bölge meclisinin yerel bir üyesi saatler sonra serbest bırakılmadan önce tutuklandı. Muhalefet partisine göre, o gün tutuklanan yaklaşık 600 kişi arasında Kırk Yeni Nesil üye vardı.

Ayrıca, Sınır Tanımayan Gazeteciler adlı STK’ya göre, gösteriler sırasında “en az 60 gazeteci polis tarafından hedef alındı”. Tutuklanan 26 gazeteciden en az 10’u, iş adamı ve Yeni Nesil partisinin kurucusu Shaswar Abdulwahid’in sahibi olduğu NRT TV istasyonundan gazeteciydi.

ABD ve Fransa ‘endişelerini’ dile getirdi

Baskılar, rakibi Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) hakim olduğu Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki (KBY) gerginliğin altını çizdi.

Özerk bölgenin Batılı müttefikleri Cumartesi günkü şiddeti kınamakta gecikmediler. 8 Ağustos’ta ABD’nin Bağdat büyükelçiliği, güvenlik güçlerinin şiddet kullanması konusundaki “endişesini” dile getirdi ve yerel makamları “bu eylemleri gözden geçirmeye ve özgür basın, barışçıl toplantı ve hukukun üstünlüğünün hayati rollerini yeniden onaylamaya çağırdı. demokraside oynayın”.

Bu endişe, 7 Ağustos’ta Erbil’deki başkonsolosluğu tarafından yayınlanan bir bildiride KBY’yi “kamu özgürlüklerini korumaya” çağıran Fransa da dahil olmak üzere birçok AB ülkesi tarafından paylaşıldı.

Son yıllarda, Kürdistan yerel makamları, İnsan Hakları İzleme Örgütü de dahil olmak üzere çeşitli uluslararası hak grupları tarafından insan hakları ihlalleri nedeniyle seçildi.

Adel Bakawan, “Kürdistan’ın başlıca Batılı ortakları hafta sonu olaylarını kınamakta çok hızlı davrandılar çünkü 2003’ten bu yana ve yakın zamana kadar KBY onların gözünde bölgedeki güçlerle ilgili olarak alternatif bir istikrar modeli oluşturuyordu” dedi. Paris merkezli Fransız Irak Araştırma Merkezi’nin (CFRI) kurucusu ve yöneticisi. “Tek olmasa da, ana gücü, Papa Francis’in Mart 2021’deki Erbil ziyareti tarafından sembolik olarak kutsanan, kültürel ve politik çeşitlilik diyarının onlarca yıldır ekilen bu imajıdır .”

Ulusal, uluslararası düzeyde gerilimler

Bakawan, baskının Irak ve Kürdistan Özerk bölgesinde endişe verici bir zamanda geldiğini söyledi.

“Ukrayna’daki savaşın ekonomik ve jeopolitik yansımalarının kesintiye uğrattığı uluslararası bağlamın yanı sıra siyasi kaos da dahil olmak üzere, KBY’de çeşitli faktörlerle açıklanabilecek belirli bir gerginlik olduğunu belirtmek gerekir. Her an iç savaşa yol açabilecek ve Kürdistan’ın güvenlik ve istikrarını doğrudan tehdit edebilecek Irak’ta” dedi.

Bakawan, İslam Devleti (İD) grubunun yeniden canlanmasının özerk Kürt bölgesi için de bir tehdit oluşturduğuna inanıyor. Buna ek olarak, Türkiye ve müttefiklerinin terörist bir grup olarak gördüğü Kürdistan İşçi Partisi’ne (PKK) yönelik son Türk saldırıları, kuzey Irak’ta çok sayıda sivil zayiata yol açtı.

“Kürdistan’ın petrol zenginliğinin yönetimi konusunda Bağdat ile yaşanan gerilimler nedeniyle de baskı altında olan KBY, bir dizi meseleyi ele almak ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak için güvenlik yaklaşımını tercih ediyor gibi görünüyor. Bu, Kürtlerin aleyhine. diyalog ve etkileşim” dedi.

İki tarihi parti, iki güçlü klan

Kürt bölgesi, uluslararası ve ulusal bağlamların yanı sıra iç siyasi çekişmelerle de sarsılıyor. Bakawan, “İki kampın, KBY ve Yeni Nesil’in istismar etmeye çalıştığı 6 Ağustos olaylarının son derece politik doğasını aklımızda tutmalıyız.” dedi.

Yeni Nesil lider Abdulwahid’in Irak’ın başkenti Bağdat’ta protesto çağrısı yaptığı sıralarda, etkili Şii lider Mukteda es-Sadr’ın destekçilerinin parlamento önünde oturma eylemi yaptığını açıkladı.

Sadr’ın destekçileri , Ekim 2021 seçimlerini izleyen siyasi bir açmaz üzerine Temmuz ayından bu yana oturma eylemi düzenliyor. Iraklı Şii din adamı en büyük kazanan oldu, ancak İran destekli partilerden arınmış bir hükümet kuramadı.

Milletvekillerini meclisten çekti ve şimdi meclisin yeni bir hükümet seçmesini engelliyor. Sadr bunun yerine erken seçim istiyor.

Bakawan, gösterilerin ağırlıklı olarak Yeni Nesil destekçilerden ve seçilmiş yetkililerden oluşması nedeniyle, Abdulwahid’in Kürdistan şehirlerindeki protesto çağrısına Kürt nüfus tarafından geniş ölçüde uyulmadığını açıkladı. “Yolsuzluk ve yaşam koşullarına karşı seferberlik tamamen meşru olsa bile, Yeni Nesil yaklaşımı, halk içinde tüm siyasi sınıfı tamamen reddeden ve artık söylemlerine inanmayanlar tarafından demagojik ve politik olarak kabul edildi” dedi.

Yeni Nesil Hareket’in kendisini mevcut iktidara bir alternatif olarak konumlandırma girişimi Bakawan gibi uzmanların kafasını karıştırıyor. “Açıkça tanımlanmış bir ideolojik çizgi olmaksızın, sistemin bir parçası olarak kabul edilen varlıklı bir işadamı tarafından yönetiliyor: Irak milliyetçi partisi mi? Kürt hareketi mi? Liberal mi? Net değil. Örneğin, Shaswar Abdulwahid güçlü bir şekilde destekliyor. Şii lider Mukteda el-Sadr, Sadr’ın Kürt müttefiki KDP’ye kararlı bir şekilde karşı çıkarken” dedi.

2018 yılında kurulan parti, Ekim seçimlerinde Irak ulusal parlamentosunda Kürtlere ayrılan 64 sandalyenin dokuzunu kazandı.

Kürdistan’da rakip siyasi ailelerin önderlik ettiği iki ana partinin egemenliğine meydan okumakta ve meydan okumaya çalışmaktadır.

KDP, 1946 yılında merhum Mustafa Barzani tarafından kuruldu ve şu anda oğlu Mesud Barzani tarafından yönetiliyor . KYB, 1975 yılında merhum Celal Talabani tarafından ortaklaşa kuruldu ve şu anda oğlu Bafel Talabani tarafından yönetiliyor.

KBY, Mesud Barzani’nin yeğeni ve parti kurucusu Mustafa Barzani’nin torunu olan KDP genel başkan yardımcısı Cumhurbaşkanı Neçirvan Barzani tarafından yönetiliyor.

Barzani aşiretinin güç üssü kuzey Kürdistan’da, Talabani ailesi ise güney Kürdistan’a hakim.

Bakawan, “Yeni Nesil, özellikle güneyde, Talabani kalesinde, dokuz meclis sandalyesinin büyük çoğunluğunu ele geçirdi, KYB sadece 18 sandalye kazandığından bu yana önemli bir rakam” dedi.

Tarihsel, mali, askeri ve idari olarak köklü bir geçmişe sahip olan KYB ile aynı kaynaklara sahip olmayan Yeni Nesil arasındaki bu zorlu siyasi çekişme, sahadaki gerilimlere de yansıyor.

Gözler bölge seçimlerinde

Tamamen siyasi bir bakış açısıyla, 6 Ağustos’taki baskı, yetkililerin yaklaşan bölgesel yasama seçimleri öncesinde Yeni Nesil’e karşı çok temkinli olduğunu gösteriyor. Ekim ayı başında yapılması planlanan anket ileri bir tarihe ertelendi.

Kürt bölgesel seçimlerinin ertelenmesi de bir başka siyasi gerilim kaynağı oldu. Basında çıkan haberlere göre Perşembe günü, BM Irak özel temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert tüm tarafları siyasi çıkmazı sona erdirmek için aralarındaki farklılıkları çözmeye çağırdı . Yaklaşan oylamayı çevreleyen kilit konular arasında seçim komisyonunun oluşumu ve bölgenin on yıllardır devam eden seçim yasasını değiştirme çağrıları yer alıyor.

Bakawan, bölgesel seçimler için bir tarih belirlenmemesine rağmen, Kürt liderlerin seçimlerin yıl sonundan önce yapılacağını söylediklerini söyledi.

“Kendilerini Kürdistan’ın kurucuları ve istikrarının garantörü olarak gören iki rakip olan KYB ve KDP, muhalefetin bu senaryoya uymadığı düşünüldüğünde, bu senaryo pek olası görünmese de, seçmenlerinin bir kısmını diğer siyasi güçlere kaptırmaktan kesinlikle korkuyorlar. farklı laik, İslamcı ve liberal akımlar arasında o kadar bölünmüş ki, onları aynı blokta bir araya getirmek zor.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu