Politika

İşte Türkiye’de cemaat ve tarikatlara mensup kişilerin oranı

Metropoll Araştırma kurucusu ve yönetici Özer Sencar, araştırma şirketinin yaptığı son araştırma sonuçlarını açıkladı. Açıklanan sonuçlara göre, halkın yüzde 4,3’ü tarikat ve cemaatlere mensup.

Özellikle AKP’li yıllar boyunca Türkiye’de gün yüzüne çıkan cemaat ve tarikatların devlet ve bürokrasideki ağırlığı her geçen gün artarken; bu ‘yasadışı’ örgütlenmelerin toplumsal etkisi de merak konusu oluyor. 

15 Temmuz Fethullahçı Darbe Girişimi’nin ardından Menzil, İsmailağa, İskenderpaşa gibi pekçok cemaatin çeşitli bakanlıklarda ağırlık oluşturduğu bilinirken; bu tarikat ve cemaatlerin toplumsal etkisi beklenildiğinden daha düşük. 

Metropoll Araştırma’nın son anketi de bu görüşü güçlendiren bir nitelikte. 

Metropoll Araştırma’nın kurucusu ve yöneticisi Prof. Dr. Özer Sencar’ın açıkladığı anket sonuçlarda, cemaat ve tarikatların toplumda herhangi bir ağırlıkları olmadığı, halkın yalnızca yüzde 4,3’ünün bu yapılara mensup olduğu görüldü.

Özer Sencar, paylaştığı grafiğe, “Bir tarikat veya cemaatle bağlantısı olanları %4.3 olarak bulduk. Bağlı olanlar az bulunabilir ama toplumda ve kamudaki etki alanlarının çok daha geniş olduğunu biliyoruz” notunu düştü.

TARİKAT MENSUPLARI ARASINDA SAADET PARTİSİ ÖNE ÇIKIYOR

Sencar’ın açıkladığı araştırmada ayrıca cemaat ya da tarikatlara mensup kişilere hangi partiyi destekleri de soruldu.

Saadet Partisi yüzde 13,3’le bu alanda birinci parti oldu. Saadet’i yüzde 6,1 ile AKP takip etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu