Analiz

Türkiye’nin Suriye Kürtlerine karşı yıpratma savaşı

Bombardıman ve insansız hava araçlarının yanı sıra Türkiye, Suriye’nin kuzeydoğusundaki su kaynaklarını silahlandırıyor ve zaten korkunç bir durumu bir kabusa dönüştürüyor.

Getty Images aracılığıyla DELIL SOULEIMAN/AFP

KHABUR VADİSİ, Kuzeydoğu Suriye — Faslah Hüseyin Osman, kocası ve beş çocuğu, kurşun delikleriyle dolu ve akan suyu, elektriği, penceresi veya kapısı olmayan beton bir kulübeye benziyor.  

Bölge, Şubat 2015’te IŞİD’in saldırısından kısa bir süre önce toplu halde kaçan Suriyeli Ortodoks Hıristiyanların yaşadığı Tel Nasr köyündeki Azize Meryem kilisesinin leşiyle karşı karşıya.

Osmanlar, bir zamanlar pastoral Habur Vadisi’nde terk edilmiş 36 Süryani köyünden biri olan Tel Nasr’ın harabelerinde hayatta kalma mücadelesi veren tahmini 350 Kürt ve Arap Müslüman aileden biri. Türk ordusu ve Suriye Ulusal Ordusu’ndaki Sünni muhalefet müttefikleri Ekim 2019’da kuzeydoğu Suriye’de Kürt kontrolündeki geniş bir bölgeyi işgal ettiğinde evlerinden kaçtılar. Eski ABD Başkanı Donald Trump tarafından yeşil ışık yakılan “Barış Baharı” adlı operasyona Trump, bölgeyi savunan yaklaşık 900 ABD özel harekat kuvvetini geri çekme kararını tersine çevirmeye zorlayarak uluslararası bir tepkiye yol açtı.

İki yıl sonra, Türkiye’nin cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de İD’i ezen Kürt liderliğindeki Suriye Demokratik Güçlerine karşı yeni bir saldırı başlatma tehdidinde bulunduğundan, buradaki yerinden edilmiş aileler korkuyla sarsıldı.

“Elimde kalan tek şey bir battaniye. 40 yaşındaki 10 çocuk annesi Halise Halil, “Her şeyi çaldılar: buzdolabı, televizyon, her şey” dedi. Kürtçe Serekaniye olarak da bilinen Ras al-Ain kasabasındaki evi şu anda Türkler tarafından işgal ediliyor. – Birleşmiş Milletler tarafından savaş suçlarıyla suçlanan Sünni isyancılar tarafından destekleniyor. Halil Al-Monitor’a “Erdoğan saldırırsa onu da kaybederim” dedi.

Faslah Hüseyin Osman, cephe hattına yakın Sefa'daki evinden sürekli Türk bombardımanı sonucu yerinden edildi (Amberin Zaman/Al-Monitor) 
Faslah Hüseyin Osman, cephe hattına yakın Zargan’daki evinden sürekli Türk bombardımanı ile yerinden edildi

Türkiye, Amerikan destekli grubun Kürt liderlerinin birçoğunun, Kürtlerin kendi kendini yönetmesi için 1984’ten beri Türkiye ile savaşan isyancı bir ordu olan Kürdistan İşçi Partisi (PKK) ile bağlantıları olduğu için, SDG’nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğunda ısrar ediyor. 2016’dan bu yana Türkiye, kanunsuzluk ve hak ihlallerinin yaygın olduğu kuzey Suriye’nin büyük bölümlerini işgal ederek SDG’ye karşı üç büyük çaplı saldırı düzenledi.

Son iki yıldır ABD’nin baskısına tepki gösteren yerel yönetim, PKK’yı çağrıştıran sembolleri yumuşatmak için çaba sarf etti. Örneğin, PKK rehberliğinde oluşturulan tamamı kadın ve tamamı erkeklerden oluşan Suriye Kürt savaş güçlerinin kısaltmalarını heceleyecek şekilde düzenlenmiş kayalar, Irak Kürdistanı’ndan Rojava’ya veya Suriye Kürdistanı’na geçerken ziyaretçilerin karşı karşıya olduğu bir tepeden kaldırıldı.

IŞİD’e karşı savaşın ardından bölgeyi sivilleştirme çabalarının bir parçası olarak daha az savaşçı ve daha çok sayıda askeri polis veya “Asayiş” personel kontrol noktası var. Yine de savaşın kokusu devam ediyor. Yol kenarlarında IŞİD ve Türk saldırılarında ölen kadın ve erkekleri gösteren dijital panolar yer alıyor. PKK’nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan’ın portreleri, Arapların çoğunlukta olduğu bölgelerde daha nadir olmakla birlikte, resmi duvarlarda asılı duruyor.  

Uzmanlar, bir sonraki büyük Türk saldırısının ne zaman gerçekleşeceğini veya gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini düşünürken, Türkiye zaten kuzeydoğu Suriye’de Kürt liderliğindeki özerk yönetime karşı sürekli bir savaş halinde. İHA’ları yukarıda tehditkar bir şekilde havada uçuşuyor, sözde PKK hedeflerini avlıyor ve bazen bahtsız sivillerle birlikte onları öldürüyor. 9 Kasım’da, aynı aileden 85 yaşındaki biri ve iki torunu olmak üzere üç kişi , sınır kasabası Kamışlı’da bir Türk drone saldırısında öldürüldü . Türkiye’nin hedeflediği bir QSD komutanı, patlatılan araçta değildi. 

Ekim 2019’da Rusya ve ABD ile Ankara ve SDG arasında yeni bir tampon bölge belirlemek için imzalanan ayrı anlaşmaları ihlal eden Türk destekli güçler, Kürtlerin yönettiği bölgeyi neredeyse her gün bombalamaya devam ediyor ve mahsullere, hayvanlara ve enerjiye zarar veriyor. çizgiler.

Osmanlar, bir yıl önce QSD cephesi yakınındaki Zargan’daki evlerinden sürüldüler. Osman, “Her tarafımıza mermiler yağıyordu” dedi. Ağustos ayının ortalarında, şu anda on yıldır devam eden Suriye çatışmasını izleyen kar amacı gütmeyen Hakikat ve Adalet için Suriyeliler’e göre, Türk bombardımanı bir kadın ve bir çocuğu öldürdü ve bir düzineden fazla kişiyi yaraladı.resim

Türkiye'deki su kesintilerinden en çok etkilenen Haseke, kalıcı bir toz bulutuyla kaplandı (Amberin Zaman/Al-Monitor)
Türkiye’deki su kesintilerinden en çok etkilenen Haseke, sürekli bir toz bulutu içinde.

SDG’ye bağlı Süryani Askeri Konseyi’nin sözcüsü Matay Hanna, Tel Nasr’a giden yabancı bir muhabire sivil kıyafetiyle eşlik etti. İki gün önce bir meclis üyesi bir Türk saldırısında can verdi. Hanna, “Bir Türk insansız hava aracı tarafından hedef alınmamızı istemiyorum” dedi.

Bir zamanlar burada yaşayan Süryani Ortodoks Hıristiyanlarının yarısının, 1915’te Osmanlı kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen ve imparatorluk çökerken bir milyondan fazla Hıristiyan tebaasını yok eden soykırımda öldürülen insanların torunları olduğunu düşünüyor.

Yerel yetkililerin Ankara’nın Hıristiyanları ve Kürtleri kasten sınırlarından uzaklaştırıp onların yerine Sünni Arapları getirdiği yönündeki suçlamalarını yineleyerek, “Türkiye’nin amacı demografik değişim ve yeni bir [İslam Devleti] ideolojisinin altyapısını hazırlamaktır” dedi. Hanna, “Hıristiyanların kutsal yerlerini ve mezarlarını hâlâ bombalıyorlar” dedi.

Hanna, bölgedeki bombardımanın çoğunun Tell Tamar’ın 34 kilometre (21 mil) kuzeyindeki Tell Menagh’daki bir Türk askeri üssünden geldiğini söyledi. “Rusya ateşkes garantörü ama Türkiye umursamıyor. 2 Kasım’da Al-Monitor’a konuşan Hanna, son [Türk] bombardımanının Rus üssüne yakın olduğunu söyledi. “Türkiye daha fazla alanı işgal etmek istiyor. Her yer tehlikede.”

SDG’nin başkomutanı Mazlum Kobane ise eskisi kadar endişeli değil. Al-Monitor’a 5 Kasım’da verdiği röportajda , ABD ve Rus liderlerin Erdoğan’la yaptıkları görüşmelerde muhalefetlerini kesin olarak dile getirmeleri nedeniyle Türkiye’nin müdahale etme olasılığının düşük olduğunu söyledi.  

İktidardaki Demokratik Birlik Partisi’nin üst düzey bir üyesi olan Fawza al-Yusuf daha az iyimser. Al-Monitor’a konuşan Erdoğan, “Erdoğan kontrolden çıktı, yokuş aşağı giden bir kamyon gibi freni bozuk” dedi. “Her şeyi yapabilir.” Türk lider, çoğu kendi yarattığı, büyüyen bir ekonomik kriz karşısında anket sayıları kayarken, son aylarda giderek daha kararsız hale geldi. Savaş bir oyalama işlevi görebilir.

Hayranlarının sevgiyle “panda” dediği, PYD emektarı Salih Müslim, Al-Monitor’a verdiği bir röportajda hırçın bir tavır takındı. IŞİD ile savaştık, silahımız var, tecrübemiz var. Direneceğiz” diye söz verdi. “Bir daha bizi kimse kandıramaz. Ne Amerikalılar ne de Ruslar.” Muslim, Trump yönetiminin Ankara ve SDG’yi uzlaştırma çabalarına, SDG’nin sadece saldırıya uğramak için tüm tavizleri vermesine atıfta bulunuyordu.resim

Suriyeli Kürt lider Salih Müslim 4 Kasım'da Haseke'de (Amberin Zaman/Al-Monitor)
Suriyeli Kürt lider Salih Müslim 4 Kasım’da Haseke’de

Meydan okuma ruhu, programlarına güçlü gerilla melodileri serpiştiren yerel bir radyo istasyonu olan Orkesh FM tarafından yayınlanıyor. “Biz Zagros’un şahinleriyiz, Osmanlı’ya karşı galip geleceğiz.”

Bir zamanlar müreffeh bir çiftçi köyü olan Tel Nasr’da, Hıristiyan sakinlerin yaz aylarında serinlemek için bahçelerine böbrek şeklinde daldırma havuzları inşa ettiği, Bravura’nın mültecilere pek yardımı olmuyor. Moloz ve bükülmüş metalle dolu. Büyük, paslı bir haç, benzer şekilde terk edilmiş bir çan kulesinden birkaç metre uzakta yerde yatıyor. Cihatçılar dağıldılar ama onları yok edemediler.resim

2015 yılında Tel Nasr'daki Aziz Meryem Kilisesi IŞİD tarafından yerle bir edildi. (Amberin Zaman/Al-Monitor)
2015 yılında Tel Nasr’daki Aziz Meryem Kilisesi IŞİD tarafından yerle bir edildi.

Buradaki adamlar küçük işler yaparak geçimlerini sağlıyorlar. Osmanlar en son bir yıl önce kırmızı et yedi. Köylülere en son – bir tankerden – su temin edildiğinde bir hafta önceydi. Hijyenik olmayan koşullar, ciddi dizanteri, tifüs ve diğer bulaşıcı hastalıkların salgınlarına yol açmıştır. Sekizinci çocuğunu bir hafta önce dünyaya getiren 40 yaşındaki Sabiha Omar, burnunun yakınındaki açık bir yarayı sinekleri fırçaladı. Özerk yönetimdeki en üst düzey sağlık yetkilisi Juan Mustafa’ya göre, COVID-19 ile birlikte “ateş gibi” kuzeydoğuya yayılan paraziter bir hastalık olan leshmaniasis’e sahip.

Kuzeydoğunun çoğu gibi, Habur Vadisi de Suriye’nin yakın tarihindeki en zayıflatıcı kuraklıktan etkileniyor ve bu da insanların sefaletini artırıyor.

Nehirler ve akarsular kuruyor ve ana barajlardaki su seviyeleri sıfıra düşüyor. Borçlu çiftçiler ekin ekemezler ve içme suyu ciddi şekilde kıttır. Sıcaklıklar Ağustos ayında 40 santigrat dereceye kadar yükseldi ve mevsimsiz bir şekilde yüksek kaldı.

Yerel yönetim yetkilileri, Türkiye’nin Ras al-Ain yakınlarındaki Alouk su pompa istasyonunu silahlandırarak zaten korkunç bir durumu bir kabusa çevirdiğini söylüyorlar.

İstasyonun kontrolünü ele geçirmesinden bu yana, Türk destekli güçler defalarca Alouk’tan gelen su kaynağını kesti. Alışılmış olarak ayrılmış BM yetkililerinden bile kamuoyunun azarlamalarıyla karşı karşıya kalan Ankara, insanları kasten sudan mahrum ettiğini reddediyor ve kesintilerden teknik aksaklıkları sorumlu tutuyor. Türkiye ayrıca özerk yönetim tarafından işletilen Mabrouka elektrik santralinden, kontrolü altında yaşayan insanlar pahasına daha fazla elektrik talep ediyor.

Özerk yönetimin su otoritesinin eş başkanı Selweh Saleh, “Amaç, burada insanların hayatlarını cehenneme çevirmek” dedi. Otorite, karışıklıklardan en fazla etkilenen etnik açıdan karışık El Haseke şehrinde bulunuyor.

Türkiye’nin savaş çığırtkanlığının yol açtığı belirsizlik nedeniyle yatırımın durduğunu söyleyen Kobani sınır kasabasından bir toprak sahibi olan Mohammed Iso, “Erdoğan’ın ölmesini istemiyorum, felç olmasını ve her gün acı çekmesini istiyorum” dedi.resim

Çocuklar 4 Kasım'da Tel Nasr'da oynuyor (Amberin Zaman/Al-Monitor)
Çocuklar 4 Kasım’da Tel Nasr’da oynuyor

Yaklaşık iki ay önce Rusya’nın aracılık ettiği en son anlaşmaya göre, Türk tarafı Alouk’tan tedarike yeniden başladı. “Her gün 18 bin metreküp gönderiyorlar. Şehirde günlük 1,2 milyon metreküp ihtiyacımız var” dedi. Ve bu, son Türk işgali tarafından yerinden edilen ve yerinden edilen kamplara sığınan 15.000 kişiyi veya IŞİD savaşçılarının ailelerinin yaşadığı kötü şöhretli Al-Hol kampına tıkılan 60.000 kişiyi hesaba katmıyor, diye ekledi.

Mevcut kapasiteyle Haseke’nin, Suriye hükümet birliklerinin konuşlandığı biri de dahil olmak üzere beş ana bölgesine dönüşümlü olarak su sağlanıyor. Saleh, “Her bölgeye her beş günde bir su geliyor” dedi. Suyu üst katlara taşımak için yeterli basınç olmadığı için daha yüksek binalar zorludur.

Türkiye’nin amacı, gerçekten de, Kürtlerin yönettiği yönetimin güvenilirliğini, sakinlerinin hayatını perişan ederek zedelemekse, biraz ilerleme kaydediyor olabilir. Haseke’de Suriye hükümetine bağlı elektrik panosunda çalışarak ayda 30 dolar kazanan Necdet adlı Kürt, “Yetkililer bize ‘serok ol jiyan nabe’ diyor. Öcalan’ın özgürlüğünü talep eden popüler bir slogandan alıntı yapıyordu” dedi. bu kabaca “Lider yoksa hayat da yok” anlamına gelir.

Najdet, “Su yok, hayat yok, gerçek bu” dedi. “İki ay önce hiç su yoktu. Şimdi her dört beş günde bir su alıyoruz. Su sıkıntısı nedeniyle Avrupa’ya gitmeyi düşünüyoruz. Hepimizde korona vardı” dedi dört çocuk babası. “Hollanda, biz Hollanda’ya gideceğiz,” diye araya girdi karısı.

Yerel halk, açığı kapatmak için özel sağlayıcılara yöneldi. Büyük kırmızı plastik fıçılarda saklanan su, her biri yaklaşık dört dolara mal oluyor ve içilmeye uygun değil.

Saleh, uluslararası sivil toplum örgütleri ve USAID’in yardım etmeye çalıştığını kabul etti. İngiliz yardım kuruluşu Save the Children, yakın zamanda Haseke’de su çıkarmak için beş kuyu açtı ve USAID, Fırat Nehri’nden Deyrizor’dan Haseke’ye su taşımak için bir proje üzerinde çalışıyor. Ancak ABD’nin ihtiyaç duyulan paranın yalnızca %15’ini sağlaması nedeniyle finansman bir engel olmaya devam ediyor, dedi. Arap Körfezi ülkeleri herhangi bir yardım teklif ediyor muydu? “Bize hiçbir şey vermediler” dedi.

Salih, Rusya’nın arabuluculuğundaki anlaşmanın uzun ömürlülüğüne dair şüphelerini dile getirdi. “O kadar çok imzalandı ki, hiçbiri onurlandırılmadı.”resim

Selveh Salih
Özerk yönetimin su idaresi eş başkanı Selweh Saleh, 31 Ekim’de Haseke’deki ofisinde

Karamsarlığı Suriye Ulusal Ordusu’nun son eylemleriyle doğrulanacak. Fırat’ın bir kolu olan Habur’dan Haseke’ye akan çok az akışı keserek, kontrolü altındaki bölgelere üç yeni toprak baraj inşa etti. Haseke üzerinden batıdan doğuya uzanan Habur şimdi tamamen kurudu.  

Setlenmesi belgelenmiştir uydu görüntülerini kullanarak Hollandalı amacı gütmeyen PAX’den tarafından.

“Türkiye destekli Suriye Ulusal Ordusu tarafından kontrol edilen bölgelerde Mayıs sonu ve Haziran 2021 başında inşa edilmiş üç baraj bulduk. Suriye ve Irak’ı yakından izleyen PAX araştırmacısı Wim Zwijnenburg, “Bildiğimiz kadarıyla, bu bölgede silahlı gruplar tarafından suyun akışını engelleyen barajlar inşa edildi” dedi.

“Suriye Ulusal Ordusu, bunun mansaptaki toplulukları suya erişimden mahrum bırakacağını bilir ve hesaplı bir hareket anlamına gelir. Zwijnenburg, Suriye Ulusal Ordusu’nun maaşlarını ödeyerek, silah sağlayarak ve bölgede halen bulunan Türk askerlerini Türkiye tarafından desteklendiği için, Türkiye’nin uluslararası hukuka göre bu uygulamayı sona erdirmekle yükümlü olduğunu da sözlerine ekledi.

Türk yetkililer, Al-Monitor’un yorum talebini geri çevirmedi.



İlgili Makaleler

Başa dön tuşu