Makaleler

Selvi: Özgür Özel, ittifakları yeniden kurabilecek mi

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, CHP tarihinde yeni bir sayfa açılırken seçimi kazanan  Özgür Özel’in Ekram İmamoğlu’nun desteği ile aldığı sonucu yorumladı.

Selvi, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Özgür Özel seçimi kazandı ama arkadaki gücün Ekrem İmamoğlu olduğu biliniyor. CHP’de şimdi Özgür Özel-Ekrem İmamoğlu dönemi başladı.

Erdal İnönü ile Deniz Baykal, sakin genel başkan-güçlü genel sekreter modeline dayanıyordu. Yürümedi. Kılıçdaroğlu CHP’ye genel başkan olduğunda, Önder Sav-Kılıçdaroğlu ikilisi partiyi yönetiyordu. Kılıçdaroğlu, ilk iş olarak kendisini seçtiren Önder Sav’ı harcayıp liderliğini ilan etti. Bakalım Özgür Özel ile Ekrem İmamoğlu ittifakı ne kadar sürecek? Ne zaman bozulacak? İttifakı bozan taraf kim olacak? Bu durumdan kim kazançlı çıkacak, kim kaybedecek? Çünkü bir köyde iki muhtar olmadığı gibi bir partide iki genel başkan olmaz.

ERDOĞAN-GÜL MODELİ Mİ?

Özgür Özel ile Ekrem İmamoğlu ittifaklarını, Erdoğan-Gül modeli üzerinden izah ediyorlarmış. Erdoğan genel başkandı, Gül başbakan oldu. Çünkü Erdoğan’ın seçimlere girmesi YSK tarafından engellenmişti. Erdoğan başbakan oldu, cumhurbaşkanlığını altın tepsi içinde Abdullah Gül’e ikram etti. Erdoğan başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı gibi koltukları Abdullah Gül’e ikram etmesine rağmen bu ilişki yürümedi. Abdullah Gül, cumhurbaşkanlığından indikten sonra2018 seçimlerinde Erdoğan’ın karşısına muhalefetin adayı olarak çıkmak için çaba gösterdi ama başarılı olamadı. Ama bir daha AK Parti’ye dönmedi, muhalefeti destekledi.

Erdoğan-Gül modeli bile yürümedi ki Ekrem İmamoğlu- Özgür Özel modeli yürüsün.

HANÇER SİYASETİ

Kılıçdaroğlu gitti ama siyasete bir hançer hediye etti. 6’lı Masa’da ortağı olan Meral Akşener’i kast ederek, ”Sırtımdaki hançerlerle seçime girmek zorunda kaldım” dedi.

Seçimden sonra adeta pandoranın kutusu açıldı. Bütün kirli ittifaklar ortaya saçıldı. Kılıçdaroğlu’nun, Ümit Özdağ’a üç bakanlık ve MİT Başkanlığı’nı verdiği gizli ittifakından o sayede haberdar olduk. Meral Akşener, seçimlere girmek için Kılıçdaroğlu’ndan 15 CHP milletvekili istemesini hayatının en büyük pişmanlığı olarak nitelendirdi. Ahmet Davutoğlu en son tercihinin CHP listelerinden seçime girmek olduğunu söyledi. Neler söylenmedi ki?

Demek ki bunlar birbirlerine hançer saplamakla, kumpas kurmakla meşgullermiş. Seçimi kazansalar milletin sırtına hançer saplayıp, kirli kirli tuzaklar kuracaklarmış. İYİ Partili Adnan Beker’in söylediği gibi; “Allah memleketi korumuş”.

İYİ PARTİ VE HDP İLE İTTİFAK

Özgür Özel’in ilk sınavı yerel seçimler olacak demiştim. CHP yerel seçimlerde umudunu İYİ Parti ve HEDEP ile ittifaka bağlamış durumda. İYİ Parti, ittifak siyasetinin bittiğini açıkladı. Ama CHP’de başta İstanbul olmak üzere yerel bazda ittifak umudu sürüyor. Çünkü seçimi kazanmak için başka umutları yok. Kılıçdaroğlu tekrar seçilseydi ittifak zor görünüyordu ama Özgür Özel’le birlikte HDP ve İYİ Parti yeni bir değerlendirme yapacak mı?

Kandil, Özgür Özel için olumlu mesajlar vermişti. O nedenle HEDEP, Ekrem İmamoğlu’nun seçilmesi için ittifaka yeşil ışık yakabilir. Meral Akşener İstanbul ve Ankara için ittifak kararını yeniden gözden geçirir mi? Orası net değil. Özgür Özel ile Ekrem İmamoğlu, bu iki partiyi ikna edebilir mi? Siyasette cevabı aranacak en önemli soru bu olacak. Çünkü ittifak konusu yerel seçimlerin kaderini etkileyecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu