Makaleler

Seçim senaryosu: ‘İktidar erken istiyor gibi gösterip 2024’te yapacak’

Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay, iktidarın seçimleri “Erken istiyor gibi gösterip 2024’te yapma” planının olduğu bir senaryoyu yazdı.

Balbay, iktidarın seçimler için 14 Mayıs’ı işaret ettiğini, ancak “YSK üzerinden seçimleri gelecek seneye atma planının da olduğu” senaryosunu yazdı.

Balbay, “Şöyle bir senaryo akla uzak değil” diyerek, şunları kaydetti:

(…) Şöyle bir senaryo akla uzak değil:

İktidar seçimi mutlaka, ilan edilen tarihte yapmak isteyecek. Bu düşüncesini demeçlerle besleyecek. Ancak Yüksek Seçim Kurulu (YSK), “Deprem bölgesindeki seçmen hareketliliğini sandık disiplini altına almamız sonbaharı bulur” diyecek. İktidar, YSK’ye çok kızacak! Sonbahara kalırsa, 4 ay sonra da yerel seçim var. İki seçim birleştirilecek Mart 2024’te yerel, genel, cumhurbaşkanlığı seçimleri bir arada yapılacak.

Hemen altını çizelim, bu senaryo ciddi ciddi konuşuluyor. Ancak YSK çantada keklik değil!

2019’da İstanbul seçimleri yenilendiğinde de YKS kararını 4’e karşı 7 oyla almıştı! Şimdi o kurul üyelerinden kimse görevde değil. 11 üyenin 6’sı 2020’de, 5’i Ocak 2023’te yenilendi.

Başkan Ahmet Yener, Başkanvekili Ekrem Özübek, üyeler Ali Ürker, Orhan Usta, Battal Öğüt, Mahmut Akgün 2020’de göreve başladı. Talip Bakır, Serdar Mutta, Feyzi Eroğlu, İsmail Kalender, Ali Çopur henüz birer aylık YSK üyesi.

Doğum yerleri itibarıyla Eroğlu’na (Elazığ), Mutta’ya (Hatay Kırıkhan), Akgün’e (Adıyaman), Öğüt’e (Malatya) ayrıca geçmiş olsun diyoruz.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Başkanvekili Özübek’le görüşmesinin içeriği elbet iki kişi arasındadır. Ancak sızan haberler YSK’de “Saray ne derse o olur” gibi bir havanın bulunmadığını gösteriyor. Saray bu durumun hatasız röntgenini çekmeye çalışıyor!

YSK kararlarının kesin olduğunu, Anayasa Mahkemesi’nin dahi hükmünün geçmediğini anımsatıp devam edelim…

Deprem gibi büyük nüfus hareketlerinde en önemli kurum İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü. 10 Temmuz 2018’de 1 no’lu Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kurulan bu kurum seçimlerin sağlıklı yapılmasında belirleyici işleve sahip. YSK’nin başlıca veri sağlayıcısı.

Geçen hafta Bozdağ’la Soylu’yu bir arada görünce ayrıca duygulandık! İki bakanlık kafa kafaya verirse seçimin hukuki ve teknik altyapısı hızla sağlanabilir.

Ya da sağlanmayabilir! İktidarla YSK’nin seçim tarihi dansı devam edecek. Şu olasılık yüzde 51: Erken istiyor gibi gösterip 2024’te yapmak!”

Yazının tamamı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu