Analiz

Rusya’nın İran üzerinde ne kadar etkisi var?

Rusya’nın Ukrayna’daki kaybı İran’ın kaldırabileceği bir sonuç değil. Rusya, savaş sonucunda zayıflarsa, İran Suriye üzerindeki gücünü sürdürmekte zorlanacak.

Al-Jawhara binti Fahd bin Jughayman

Uluslararası ilişkilerin temel itici güçleri nelerdir? Siyasi, ekonomik ve hatta askeri rekabet alanlarında ortak çıkarlar. Bu alanların her biri birbiriyle rekabet halindeki iki ülke arasındaki karmaşık bir ağ aracılığıyla ilişkilidir. Herhangi iki ülke, bu alanlardaki ilişkileri empoze ettikleri koşulları, en üstte siyasi ilişkiler olmak üzere birleştirebilir. Bu da, ekonomide ve orduda ortak çıkarların kristalleşmesine izin verir. Rusya’nın güçlü bir siyasi pozisyona sahip büyük bir dünya tehdidi olduğu yaygın bir bilgidir. İran da dahil olmak üzere bazı ülkeler, güç konumları nedeniyle Rusya’ya “yardım” ediyor.

Moskova ve Tahran, çeşitli alanlarda ortak çıkarlar üzerinden ilişkiler geliştiriyor. Rusya, mevcut siyasi izolasyonunda İran’a yardım ediyor. Çok sayıda bölgesel ve uluslararası meseleye yönelik konumlarını/yönelimlerini birleştirmek için siyasi olarak işbirliği yapıyorlar.

Coğrafya, bu iki ülke arasında kurulan ilişkiye büyük katkı sağlıyor. İran’ın Afganistan ve Suriye’ye yakınlığı Rusya için çok çekici. Suriye Krizine katılımları Rusya-İran siyasi ve ekonomik yakınlaşmasına büyük katkı sağlamıştır. Ayrıca, İran’ın Basra Körfezi’ne bitişik konumu, Rusya’nın İran ve komşu Arap Körfezi ülkeleri arasında sağlam siyasi iletişim kurma yeteneğini güçlendiriyor.

İran’ın Suriye’deki güçlü siyasi etkisi, Akdeniz üzerinden gaz transferini kolaylaştırmak için Suriye topraklarının kullanılmasını engelliyor. Bu, nihayetinde Rusya’nın Avrupa’ya gelecekteki gaz ihracatını önleme niyetinde yardımcı olur. Artık gazı taşımak için daha pahalı yöntemlere güvenmek zorundalar ve Batı’daki yaptırımlara bir yanıt teşkil ediyor, ABD’ye karşı direnç üretiyorlar.

İran’ın artık Rusya-Ukrayna savaşıyla da bağları var. Savaş, İran’ın fayda sağladığı bir askeri işbirliği alanı yarattı. ABD istihbaratı, İran’ın yalnızca insansız hava araçları tedarik etmekle kalmayıp, aynı zamanda bunları nasıl düzgün kullanacakları konusunda eğitim de verdiğini öne sürüyor. ABD istihbaratı ayrıca Rus askeri yetkililerinin geçen yaz Tahran’ın satmayı planladığı insansız hava araçlarını incelemek için İran’ı iki kez ziyaret ettiğini belirtti. Bu, Rusya’nın Ukrayna’ya akan batı teçhizatına karşı koyma yeteneğini büyük ölçüde etkileyecektir.

Rusya’nın Ukrayna’daki kaybı İran’ın kaldırabileceği bir sonuç değil. Rusya, savaş sonucunda zayıflarsa, İran Suriye üzerindeki gücünü sürdürmekte zorlanacak. Rus Hava desteği olmadan İran, 2015’teki müdahalesinden bu yana Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile çok daha zorlu bir dönemle karşı karşıya kalacak. Üçlü zirve sırasında Putin, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü ve büyük ölçüde endişeli görünüyordu. Suriye’nin karşı karşıya olduğu mevcut durum.

İran ve Rusya arasındaki ilişkinin uzunluğu henüz kesin değil. Bölge ülkelerinin geleceklerine ilişkin artan belirsizlik nedeniyle faiz dengesi henüz kararlaştırılamadı. Amerikan Sessizliği ve bölgede rakip bir ülkenin eksikliği devam ettiği sürece, Rusya ile İran arasında bu yol çok uygulanabilir. Bu vahim zamanda sorulması gereken en önemli soru şudur: Rusya’nın İran’ın ABD ile JCPOA nükleer anlaşmasına ilişkin kararı üzerinde ne kadar etkisi var?

Kaynak: https://whia.us

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu