Makaleler

Resmi tutanakların aksine bir mahkeme kararına tanık olduk

Ali El Hemdan davasını takip eden Av. Tugay Bek, benzerlerinin tersine bu davada sanık polisin hak ettiği cezaya çarptırıldığı kanaatinde. Bek, bitmiş davanın bitmemesi gereken bir yönünün daha olduğunu, mülkiye müfettişi raporunda açıkça soruşturmayı örtbas etmeye çalışmakla suçlanan Adana valisi ve emniyet müdürünün yargılanmaları gerektiğini söylüyor. Oysa: “Mülkiye müfettişi raporunu alan İçişleri Bakanı, dönemin Adana İl Emniyet Müdürü’nü İstanbul İl Emniyet Müdürü, dönemin Adana Valisi’ni hem Mardin Valisi hem Mardin’in kayyum belediye başkanı yaptı…”

Adana’da 18 yaşındaki Suriyeli mülteci Ali El Hemdan’ı öldüren polis memuru Fatih Karaca 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.  Karar, ateş ederek ölüme sebebiyet veren bir polisin ilk defa “kasten insan öldürme” suçundan hüküm giymesi açısından da önem taşıyor.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın, polis memuru Karaca’nın Hemdan’ı kasten öldürmediğini, kazayla ölüme sebebiyet verdiğini iddia etmesi üzerine, verilen karar sosyal medyada yeniden tartışılmaya başladı. Davanın önemini ve ortaya atılan yeni iddiaları, davayı başından beri takip eden Adana Barosu Cezaevi Komisyonu Başkanı Avukat Tugay Bek ile konuştuk.

Ümit Özdağ, hüküm giyen polis memuru Fatih Karaca’nın, dur ihtarına uymaması sonucu kaçarken ve kaza sonucu Ali El Hemdan’ın ölümüne sebebiyet verdiğini iddia etti. Siz Özdağ’a yanıt olarak daha önce de kamuoyuna açıkladığınız Ali El Hemdan Davası’na sunulan mülkiye müfettişi raporunu hatırlattınız. Raporda ne anlatılıyordu? Bu raporun önemi nedir?

Mülkiye müfettişi raporu çok enteresan. Kriminoloji hem hukuk hem tıp fakültelerinde okutulan bir bilim. Verilecek mahkeme kararında kasıt olup olmadığı açısından, merminin “seken mermi” olup olmadığı son derece önemli.

Merminin sekip sekmediğiyle ilgili bir kanaate varmanın tek bir yolu var: Mermi çekirdeğinde bir deformasyonun olup olmadığını tespit etmek. Deformasyon varsa bunun Adli Tıp raporunda geçmesi gerekir ve anlarız ki mermi vücuda girmeden önce sert bir cisme, taşa, demire, bir yere çarpmış öyle vücuda girmiş.

Kriminal polis laboratuvarı mermi çekirdeğini incelememiş. Ali El Hemdan’ın tişörtündeki deliğe bakarak “seken mermi” sonucuna varmış. Böyle bir yöntemle sonuca ulaşmak bilimsel değil.

Mülkiye müfettişi de diyor ki, “Neden böyle bir rapor yazdınız? Size raporu böyle yazmanız konusunda vali ve emniyet müdürü baskı yaptı mı” diyor. “Gerçeğe aykırı, görüntü kayıtlarıyla uyumlu olmayan bu raporu nasıl hazırlarsınız” diyor.

Mülkiye müfettişi raporu, “olayın basına yansımasından hemen sonra dönemin Adana Valisi ile dönemin Adana İl Emniyet Müdürü’nün ‘alelacele’ bir araya gelerek, mülteci genci vuran polis memurunu korumaya karar verdiklerini” söylüyor. “Alelacele” ifadesi aynen raporda geçer, benim eklemem değil. Rapor, vali ve emniyet müdürünün kriminal polis laboratuvarından sanık polisi koruyacak bir rapor temin ettiklerini söylüyor.

Yazının Tamamı:https://serbestiyet.com/serbestiyet-in-english/roportaj-bircok-sey-ust-uste-gelerek-resmi-tutanaklarin-aksine-bir-mahkeme-kararina-tanik-olduk-79584/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu