Dünya

Eşref Gani: Kabil’in yıkımını önlemek için ülkeyi terkettim

Afganistan’da Taliban’ın kontrolü ele geçirmesinin ardından ülkeyi terk ederek BAE’ye sığınan eski Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, ülkeden kaçma kararını savundu ve bunu “Kabil’in yıkımını önlemek için” yaptığını iddia etti.

Afganistan’da Taliban’ın Kabil’e yaklaşmasıyla helikopter dolusu parayla ülkeden firar eden eski Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, uzun bir aradan sonra sessizliğini bozdu. Gani, BBC’ye yaptığı açıklamada, Taliban’ın Kabil’i ele geçirdiği 15 Ağustos’ta uyandığında, bunun Afganistan’daki son günü olacağını öngöremediğini söyledi.

Gani, uçak Kabil’den havalandığında ülkeden ayrıldığını anladığını aktardı.

Taliban’ın ilk başta Kabil’e girmemeyi kabul ettiğini ancak iki saat sonra durumun değiştiğini anlatan Gani, “Taliban’ın iki farklı fraksiyonu iki farklı yönden yaklaşıyordu ve aralarında 5 milyonluk şehri yok edecek ve insanlara ciddi zarar verebilecek büyük bir çatışma olasılığı çok büyüktü.” ifadelerini kullandı.

Gani, ulusal güvenlik danışmanının ve eşinin Kabil’den ayrılmasına izin vermeyi kabul ettikten sonra bir arabanın kendisini savunma bakanlığına götürmesini beklediğini ancak arabanın hiç gelmediğini belirtti.

‘AFGANİSTAN’DAN AYRILIĞIN ANİ OLDU’

Bunun yerine dehşete düşmüş cumhurbaşkanlığı güvenlik şefinin, tavır alması halinde hepsinin öldürüleceğini söylemek için kendisine geldiğini aktaran Gani, şunları söyledi:

“Bana 2 dakikadan fazla zaman vermedi. Talimatlarım Host vilayetine gitmek için hazırlanmaktı. Bana Host’un düştüğünü ve Celalabad’ın da düştüğünü söyledi. Nereye gideceğimizi bilmiyordum. Sadece havalanınca (Afganistan’dan) ayrıldığımız netlik kazandı. Bu gerçekten ani oldu.”

GANİ, ÜLKE DIŞINA PARA ÇIKARDIĞI İDDİALARINI YALANLADI

Eşref Gani, ülkeyi terk ederken yanına yüklü miktarda para aldığı yönündeki iddiaları yalanlayarak, “Kati suretle belirtmek istiyorum ki ülke dışına para çıkarmadım.” dedi.

Öte yandan, Gani, “uluslararası toplumun sabrının süreceğini varsaymak” dahil birtakım hatalar yapıldığını kabul ederek, uluslararası ortaklığa güvenmek gibi Kabil’in düşmesine neden olan bazı şeyler için suçu üstlenmeye razı olduğunu dile getirdi.

Eski Afganistan Cumhurbaşkanı Gani, “Değerlerim ayaklar altına alındı. Günah keçisi yapıldım.” ifadelerini kullandı.(AA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu