Dünya

Norveç’in ünlü deniz aygırı ‘halk güvenliği’ gerekçesiyle öldürüldü

Norveç’in başkenti Oslo’yu tatil yeri olarak seçenler arasında bulunan 600 kiloluk dişi deniz aygırı (mors) Freya, Oslo fiyordunda geçirdiği bir ayın ardından uyutuldu. Norveç Balıkçılık Direktörlüğü, insanların hayatını tehlikeye attığı gerekçesiyle Freya’nın hayatına son verildiğini açıkladı.

Son zamanlarda Oslo fiyordunu mesken edinmiş olan dişi deniz aygırını görmek isteyenler bölgeye akın ediyordu. Yetkililer halka “hem kendi güvenlikleri hem de Freya’nın güvenliği için” 600 kilogramlık hayvana yaklaşmamaları uyarısı yapıyordu. Geçen hafta Norveç Balıkçılık Müdürlüğü, aralarında çocukların da olduğu onlarca insanın Freya’nın çok yakınında çekilmiş bir fotoğrafını paylaşmıştı.

Freya ve yakınında insanlar
Freya ve yakınında insanlar

Ancak daha geçen ay hayvanın Oslo’da kalabileceğini açıklayan Balıkçılık Müdürlüğü, bu açıklamasından iki hafta sonra Freya’yı uyutma kararı aldı. Balıkçılık Müdürlüğü Başkanı Frank Bakke-Jensen kararın “halk güvenliğine yönelik devam eden tehdit” nedeniyle alındığını açıkladı.

Bakke-Jensen “Bölgedeki incelemeler halkın deniz aygırından uzak durulması çağrısına uymadığını gösterdi. Bu yüzden halk güvenliğine yönelik potansiyel tehdidin yüksek olduğu ve hayvanın yaşam koşullarının yeterince iyi olmadığı sonucuna vardık” dedi.

Bakke-Jensen, deniz aygırının fiyort dışına taşınması gibi ihtimallerin de değerlendirildiğini ancak “hayvanın iyiliği için” bu seçeneklerin elendiğini belirtti.

Veterinerlerin, öldürülen hayvanın kadavrası üzerinde inceleme yapacağı da açıklandı.

İlk olarak temmuz ayı ortalarında Oslo’da görülen deniz aygırına ismi, İskandinav aşk tanrısından esinlenerek Freya ismi verilmişti. Koruma altındaki türlerden biri olan deniz aygırları, genellikle Kuzey Kutbu’nun kuzeyinde yaşarlar ve insanlara saldırmazlar.(BBC)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu