Ortadoğu

İsrail’den Suriye’ye hava saldırısı:3 ölü

Suriye haber ajansı (SANA) dün akşam saat 20:50’de Tartus çevresindeki Suriye güçlerine ait bazı noktalara İsrail tarafından hava saldırısı düzenlendiğini duyurdu.

SANA’nın askeri bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, Suriye’nin farklı bölgelerini hedef alan saldırı üç askerin ölümüne ve üç askerin de yaralanmasına yol açtı.

Haberde, “Hava savunma sistemlerimiz gelen düşman füzelerinin bazılarını düşürdü” sözlerine yer verildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), üç askerin öldürüldüğü hava saldırılarının Şam’daki Beşar Esad rejiminin askeri noktalarını hedef aldığını, Tartus’taki füzelerin ise “İran milislerini” barındıran askeri mevzileri bombaladığını iddia etti.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi tarafından yapılan açıklamada ise, İsrail’in düzenlediği saldırı ile Abu Afsa bölgesinde Suriye ordusuna ait hava savunma üssünü hedef aldığı öne sürülerek, İran destekli milislerin genellikle bu üste bulunduğuna dikkat çekildi.

İsrail, 11 yıllık iç savaşı boyunca Suriye’nin rejim kontrolündeki bölgelerine yüzlerce hava saldırısı düzenledi. Saldırılar, zaman zaman Suriye ordusunu destekleyen Lübnan’ın Hizbullah grubu ile İran’a bağlı milisleri hedef alıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu