Politika

Ümit Özdağ’ın Şeyh Said’e yönelik hakaretine Kürtlerden yoğun tepki

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın Şeyh Said’e yönelik hakaret içerikli paylaşımı büyük tepki topladı.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın sosyal medyada Şeyh Said’e yönelik hakaret içerikli paylaşımına yorum yapan avukat Sıtkı Zilan’a verdiği cevapta Şeyh Said’e hakaret etti. Bir çok Twitter kullanıcısı Şeyh Said’e hakaret eden Zafer Partisi Genel Başkanı’na tepki gösterdi. Sosyal medyada #SeyhSaidonurumuzdur #şeyhsaidhalktır hashtagı açıldı, bir çok kullanıcı profil resmini Şeyh Said remi yaparak tavrını gösterdi.

Özdağ Twitter hesabından Suriyelilerin yaşadığı Türkiye kentlerini gösteren haritayı paylaşarak “Bu 2 haritayı dikkatle incelerseniz Türkiye’nin Filistinleştiğini görürsünüz. Filistinliler “Bir şey olmaz” diyerek topraklarını satmışlardı. Türkiye’de benzer bir süreci yaşıyor. Zafer Partisi Türkiye’nin Filistinleşmesine direnen partidir. Zafer Türk Milleti’nin olacak” ifadelerini kullandı.

Özdağ’ın bu paylaşımına avukat Sıtkı Zilan “Yahudiler Filistin’de hak sahibiydi; Allah’ın emri ile Hz Musa İsrailoğullarının Mısır’dan aldı Filistin’e götürdü, daha önce Hz İbrahim oraya yerleşmişti.Kürtler ve Araplar da Türkiye’de hak sahibi, boşuna kendini yorma; ya sakin otur, ya da Japonya’ya git!. Fırat’ın doğuşu biz Kürtlere, batısı ise üç hisseli olsun; Türkler, Araplar ve Kürtler kardeşçe yaşasın.Geçen karar aldık; Kürtler olarak Dîyarbekir -Adana hattında 100 km eninde toprak alacağız; denize ulaşmamız gerekir. Zaten şimdiden Mersin Kürd ve Arap şehri değil mi?” yorumunda bulundu.

Bunun üzerine Özdağ, Zilan’ın yorumunu alıntılayarak “Bunu söyleyen Şeyh Sait itini rahmetli dedem Binbaşı Mikail asılmak üzere Diyarbakır’a götürmüştü. Son söyleyen Öcalan’da İmralı’da otluyor” şeklindeki paylaşımı yoğun tepkilere yol açtı.

Siyasetçiden, gazeteciye bir çok Kürt Twitter kullanıcı Kürtlerin değerlerine hakaret eden Özdağ’a tepki gösterdi, hesabının şikayet edilmesi ve hakkında suç duyurusunda bulunulması çağrısı yaptı. Sosyal medyada #SeyhSaidonurumuzdur #şeyhsaidhalktır hashtagı açıldı ve Şeyh Said’in resmi yoğun bir şekilde paylaşıldı.

Şeyh Said Derneği’nden Özdağ’a da sert tepki geldi. Dernek “Şeyh Said Efendi’ye dil uzatan zavallı göçmen Mikail’in ve darbeci Müzaffer’in çocuğu olduğunu beyan eden zevat Şeyh Said bir halkın onurudur senin o salyalı ağzına o ismi çiğnetmeyiz hoşt oradan zavallı Ümit Özdağ #SeyhSaidonurumuzdur #şeyhsaidhalktır” şeklinde tepki gösterdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu