Connect with us

Yaşam

Mardin’de ve Gaziantep’teki katliam gibi kazalarda 3 tutuklama!

Türkiye, Gaziantep’teki 15 kişinin yaşamını yitirdiği kazanın şokundayken bir katliam gibi kaza da Mardin’in Derik ilçesinde meydana geldi. Derik’teki kazada ölen 20 kişinin cenazesi toprağa verilirken dikkat çeken detaylar da ortaya çıktı. Mardin ve Gaziantep’teki kazalar nedeniyle 3 kişi tutuklandı.

“DÖRTLÜLERİ YAKARAK KORNAYA UZUN UZUN BASTIM”

Derik’te neden oldukları kaza sonrası gözaltına alınan ve güvenlik gerekçesiyle Diyarbakır’a getirilen 2 TIR sürücüsünün, SEGBİS ile ifadeleri alındı. TIR sürücülerinden Umut.G.’nin ifadesinde, “Rampadan inerken yavaş yavaş frene bastım. Ancak frenlerinin tutmadığını fark ettiğimde iyice frene asıldım. Ancak araç hızını kesmeyerek aksine daha da hızlanmaya başladı. Dörtlüleri yakarak kornaya uzun uzun bastım. Önüme çıkan araçlara çarpmamak için aracın direksiyonun sağa kırdım. Ondan sonra devrildim. Bazı vatandaşların beni araçtan çıkarmaya çalıştıklarını hatırlıyorum” dedi. Umut G. ifadesinde aracın bakımını bir ay önce yaptırdığını ve yüklediği gübrenin 27 ton olduğunu söyledi.

Bir diğer şoför Yunus Ş. ise, ifadesinde şunları söyledi: “Derik ilçesine gelmeden yavaşla yokuş aşağı iniyorduk. 5 vitesten 4’üncü vitese geçmeden sonra frene bastım ama fren tutmadı. Sonrasında aşağıya doğru geliyordum. Gözümü hastanede açtım. Derik merkezine geldiğimde önümde insan topluluğunu görüp görmediğimi hatırlamıyorum. Derik’e gelirken yokuşta tutmamaya başladı. Yani Derik’e yaklaşırken, frenin tutmadığını fark ettim. Hızımın kaç olduğunu fark etmedim. Benim olay günkü şoförlüğüm yaklaşık 2 buçuk-3 saattir. Yani kaza saatine kadar ortalama 2 buçuk 3 saat araba kullanıyordum. Kullandığım araç 3 ay önce yeni alınmıştı. Ufak tefek bakımları ben yaptırdım. Bu süreç içinde araç başka bakım görmedi. Bu süreçte bu TIR’ı hep ben kullandım. Frenleri ile ilgili daha önce başka bir sıkıntı yaşamadık. Zaten Yola çıkmadan önce her zaman bakımlarını yaptırırım. Olayın neden meydana geldiğini, frenlerle ilgili bir sıkıntısının neden olduğunu bilmiyorum. Böyle bir olayın yaşanmasından pişmanlık duyuyorum.”

Sürücüler, SEGBİS ile alınan ifadelerinin ardından Derik nöbetçi Sulh Hukuk Hakimliğince Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak suçundan tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

Gaziantep-Nizip otoyolunda dün meydana gelen 15 kişinin hayatını kaybettiği 31 kişinin de yaralandığı kazaya neden olduğu için gözaltına alınan ve jandarmadaki işlemlerin ardından adliye sevk edilen otobüs şoförü Abdulkadir Memiş, savcılık sorgulamasının ardından nöbetçi hakimliğe sevk edildi. Abdulkadir Memiş, nöbetçi hakimlik tarafından; ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

BAKAN SOYLU’DAN BÖLGEDE İNCELEME

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu beraberinde Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ve Vali Mahmut Demirtaş ile birlikte Mardin’in Derik ilçesinde kazanın meydana geldiği bölgede incelemelerde bulundu. Yetkililerden kaza ve çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Soylu sabah saatlerine kadar hayatını kaybeden vatandaşların cenaze namazlarına ve defin törenlerine katıldı. Bakan Soylu daha sonra kazada hayatını kaybedenlerden vatandaşların taziye ziyaretlerinde bulunarak ardından hastanedeki yaralıları ziyaret edip geçmiş olsun dileklerini iletti.

HAYATINI KAYBEDENLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU

Hayatını kaybedenlerin isimlerinin; İnan Berk, İbrahim Halil Has, İsa Ayebe, Ahmet Aktay, Ünal Ekinci, Bese Bağlayan, Mülkiye Acar, Hamit Akkoyun, Servan Tanrısever, Mihriban Tanrısever, Necla Önen, Bover Babur, Yahya Ergin, Kemal Dağ, Velat Dağ, İrfan Aktaş, Baran Açan, Hatip Denk, Sitti Abun, Fesih Dağ olduğu açıklandı.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir