Ortadoğu

İki Kürt partisi tek isim altında birleşti

Rojhılat’ta faaliyet yürüten Kürdistan Demokrat Partisi (Hizba Demokrata Kurdistanê-HDK) ve Kürdistan Demokrat Partisi –İran (Hizba Demokrata Kurdistana İranê – HDK-İ) birleşme kararın imzaladı. İki parti bundan sonra HDK-İ adı altında faaliyet yürütecek.

Anlaşma metni, HDK-İ Genel Sekreteri Mustafa Hicri ile HDK Genel Sekreteri Halid Ezizi tarafından imzalandı.

HDK-İ Merkez Komite üyesi Kemal Kerimi, tarafların belirtilen tüm konu ve maddeler üzerinde anlaştıklarını söyledi.

İki parti, siyasi meseleler, örgütlenme, ortak kongre ve partinin ortak bir kongreye kadar nasıl yönetileceği konularında da anlaştı.

Buna göre, parti bir yıldan az bir süre içerisinde yapılacak ilk ortak kongreye kadar, İran Kürdistan Demokrat Partisi Genel Merkezi adlı 12 üyeli bir merkez tarafından yönetilecek. Merkez Başkanı HDK-İ’den, sözcüsü ise HDK’dan olacak.

Birleşmenin ardından HDK-İ’nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“HDK liderliği ile HDK-I arasındaki müzakerelerin iki partinin birleşmesi ile sonuçlandığını duyurmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz. #Kurdistan halkını kutluyoruz!”

İki parti 4 Ağustos’ta yaptıkları ortak toplantı ile birleşme kararı aldıklarını kamuoyuna duyurmuştu.

HDK-İ Genel Sekreteri Mustafa Hicri, yürütülen sürecin “zorlu” fakat “umut vaat ettiğini” belirterek “Bu bölünme Demokrat Parti’nin bütünlüğüne zarar verdi. Birleşme Doğu Kürdistan’daki hareketi güçlendirecektir” ifadelerini kullandı.

PDK Genel Sekreteri Halit Ezizi ise, “Kürt mücadelesinin güçlendirilmesi ve halkımızın direnişinin başarıya ulaşması adına saflarımızı ortaklaştıralım” dedi.

Eski HDK-İ’li yetkili: Birleşmeden sonra düşman boş durmayacak

İsveç’te ikamet eden HDK-İ eski Merkez Komite üyesi Baba Ali Mehrperver, “İki parti arasındaki birleşme iyi bir müjde oldu. Devrim sürecinde ayrılık Kürt hareketlerine ne kadar zarar verdiyse birleşme de o kadar fayda sağlayacaktır” dedi.

Son 16 yılda iki tarafın birbirinden uzaklaştığını ve ilişkilerin uzun süre süre gergin olduğunu belirten Mehrperver, “Bunun olumsuz bir etkisi oldu. Ama artık her iki tarafın liderleri ve üyeleri bütün kalpleri ve ruhları ile yan yana olmalı. Hatalarını kabul etmeli ve onlardan ders almalıdırlar. Bu onlara siyasi ve ekonomik olarak da fayda sağlayacaktır. Bu birleşmeden sonra düşman boş durmayacak. Her iki taraf da birbirini tüm kalpleri ve ruhlarıyla kabul etmeli ve hatalarını düzeltmeye çalışmalı. Sorunlara ve engellere birlikte göğüs germelidir” ifadelerini kullandı.

İran Kürdistan Demokrat Partisi’nin parçalanması süreci

HDK veya PDK, 16 Ağustos 1945 yılında Rojhılat’ın Mahabad kentinde Kürt Diriliş Derneği (Komeleya Jîyanewey Kurd-JK) geleneği üzerinde kuruldu.

Partinin ilk lideri Kürt önder Qazi Mihemed iken ardından Ahmed Tofiq ve Abdurrahman Qasımlo geldi.

Başta Kürdistan Demokrat Partisi (Hizba Demokrata Kurdistanê) adıyla faaliyet yürüttüyse de ismini sonradan değiştirdi ve Kürdistan Demokrat Partisi-İran adını aldı.

13. kongreden sonra yönetimdeki görüş farklılıkları nedeniyle partiler ayrıldı. 16 Ocak 2006’da HDK bir basın toplantısıyla Erbil’de HDK-İ’den ayrıldığını duyurdu.

Bölündükten sonra iki parti arasında ilk temas 2012 yılında Fransa’nın Erbil Başkonsolosu Frederic Tissot’un girişimleri ile gerçekleşti. Mustafa Hicri ve Halid Ezizi, uzun bir sürenin ardından aynı masada oturdu. Ancak yakınlaşma adımları son yıllarda atıldı.  

Her iki parti, 16 yıl aradan sonra 2 Ağustos’ta ortak bir açıklama ile birleşme kararı aldıklarını duyurdu.(Rudaw)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu