Politika

İran medyası: Erdoğan, Esad ve Putin bir araya gelebilir

İran medyası, Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Esad’ın, Özbekistan’da üçlü görüşme gerçekleştirebileceğini ileri sürdü.

Türkiye ile Suriye arasında normalleşme söylentileri gündemde yerini korurken, İran basınından üçlü zirve iddiası geldi.

İran’ın yarı resmi haber ajansı Tasnim, Özbekistan’ın başkenti Semerkand’da gerçekleştirilecek Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları Zirvesi’nde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın üçlü görüşme gerçekleştirebileceğini ileri sürdü.

Cumhuriyet’in haberine göre Putin, Erdoğan ve Esad’ı, ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi’ne davet etti. Tasnim’de yayımlanan haberde, Putin, Erdoğan ve Esad arasında bir görüşmenin de gerçekleştirilebileceğini iddia edildi.

NE OLMUŞTU?

Erdoğan’ın Putin ile görüştüğü Soçi Zirvesi’nin ardından, iktidarın Suriye ilişkileri normalleştirme adımları gündemde.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Soçi buluşmasından bir kaç gün sonra, 10 ay önce Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile Belgrad’daki Bağlantısızlar Toplantısı’nda ayaküstü kısa bir sohbet gerçekleştirdiğini açıklamıştı. Çavuşoğlu daha sonra yaptığı açıklamada, “Muhalefetle Suriye’deki rejimi bizim bir şekilde anlaştırmamız lazım. Aksi takdirde kalıcı barış olmaz. Ateşkes olmadan kimse inşa konusunda yardım etmiyor. Türkiye olarak biz elimizden geleni yaparız ama tüm bunların öbeğinde ateşkes var. Bunun için de çalışmalarımızı hızlandıracağız” demiş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Dışişleri Bakanımızın Suriyeli muhaliflerle Esad rejimi arasında barışın tesis edilmesi hususunda attığı adımlar değerli ve isabetlidir” ifadeleriyle Çavuşoğlu’nun açıklamasına destek vermişti. AKP Genel Başkanı Yardımcısı Hayati Yazıcı “Şam ile ilişkiler direkt hale gelebilir, seviyesi de yükselebilir” derken, Sabah’ın Başyazarı Mehmet Barlas ise “Hillary Clinton ve oradaki odaklara çok yakın olan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Türkiye’yi soktuğu yanlış Suriye yolundan çıkma vakti geldi de geçiyor” diye yazmış, iktidarın yeni Osmanlıcı dış politikanın sorumluğunu Davutoğlu’na yüklemeye çalışmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Ukrayna’ya ziyareti sonrası uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada “Şunu bir defa bilmemiz, kabullenmemiz gerekir. Devletler arasında hiçbir zaman siyasi diyalog veya diplomasi kesip atılamaz. Her zaman her an bu tür diyaloglar olur, olmalıdır. Hatta bir söz var; ‘İplikle de olsa bağı koparmayın, o bağ devam etsin. Gün olur lazım olur.’ Diplomasiyi tamamen devre dışı bırakamazsınız.” demişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu