Makaleler

Kazakistan’daki kriz, Sovyetler Birliği’nin yeniden doğuşu mu? Okur: Rusya askerlerini geri çekmemek için mazeretler çıkaracaktır

Kazakistan’daki kriz güç kullanılarak sonlandırıldı ama akıllarda birçok soru işareti kaldı. Bundan sonra ne olacak? Rusya, girdiği ülkeden çıkar mı? Protestolarda bir büyük gücün örgütlü bir parmağı var mı? Alanında uzman akademisyenler yanıtladı.

Dünya’nın yüzölçümü olarak en büyük 9. ülkesi Kazakistan’da, 3 Ocak’ta başlayan protestolar güç kullanılarak bastırıldı ve kriz şimdilik çözülmüş oldu. 

Kazakistan Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısı 164’ü buldu. İçişleri Bakanlığı da 7 bin 939 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. 

Kazakistan’a pahalıya mal olan eylemlerin bastırılmasında Rusya’nın etkisinden söz ediliyor. 

20 milyonu aşkın nüfusun bulunduğu ülkede, bundan sonra yabancı askerlerin durumu tartışılacak gibi. Buna Kazakistan yönetimi ve ülkeye davet ettiği örgüt üyesi devletler karar verecek. 

Bu amaçla da bugün Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) üye ülkeleri, Kazakistan’daki olaylarla ilgili olağanüstü toplantı düzenlendi.

Çevrim içi düzenlenen toplantıya; Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı ve Cumhurbaşkanı İdare Başkanı Akılbek Caparov ve KGAÖ Genel Sekreteri Stanislav Zas katıldı.

Krizin arkasında kim veya hangi küresel güçler yer aldı?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, olaya bakışını ortaya koyan şu cümleyi kullandı: “Kazakistan, uluslararası terörle karşı karşıya kaldı.” 

Kazakistan’da ne oldu? Krizi kimler, ne amaçla çıkardı? Putin’in “uluslararası terör” diye nitelediği kaos çıkaranların arkasında kimler var? 

Küresel güçler, Türk coğrafyasında neyin bilek güreşini yapıyor? Rusya, artık açık şekilde 3 bin 600 askeriyle Kazakistan’da. Peki Amerika Birleşik Devletleri ve Çin ne şekilde ülkede varlığını hissettiriyor? 

Akla takılan pek soru var. Ancak birçok uzman, Rusya’nın zengin uranyum rezervlerine sahip, yeraltı ve yerüstü zenginlik kaynakları bol olan ülkede çıkmayacağı görüşünü dillendiriyor. 

Rusya’nın girdiği ülkeden bir daha çıkmadığına ise Kırım’ı ilhak ve Suriye’deki etkinliğini örnek gösteriliyor. 

Yazının devamı:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu