Yaşam

Eğitim-Bir-Sen Kurmanci ve Zazaki dillerini öneriyoruz

2022-2023 eğitim ve öğretim yılı seçmeli derslerin seçim sürecinin başlamasıyla beraber Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ramazan Tekdemir, seçmeli ders konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Tekdemir, Kur’an-ı Kerim, Temel Dini Bilgiler ve Hazreti Peygamber’in Hayatı gibi derslerle beraber Kürtçe veya Zazaca derslerinin de seçilmesine önem verilmesi gerektiğine işaret etti.

Eğitim Bir-Sen Diyarbakır Şubesi olarak seçmeli ders sürecine her yıl özel bir ihtimam gösterdiklerini söyleyen Tekdemir, bunun için değişik çalışma başlıklarını oluşturduklarının ve çocukların bu derslere daha fazla eğilim göstermeleri konusunda yardımcı olmaya çalıştıklarının altını çizdi.

‘Kurmanci ve Zazaki dillerini öneriyoruz’

Tekdemir, “Bu sene de bir kampanya başlattık ve ‘Dersimi seçiyorum, dinimi ve dilimi öğreniyorum’ mottosunu değiştirmedik. Bu kampanya çerçevesinde mottomuzu görünür kılacak biçimde şehrimizin 30 noktasına afişlerimizi astık. Bizler hem seçmeli din hem de dil derslerini ayrı ayrı önemli buluyoruz. Seçmeli din dersleri arasında Kur’an-ı Kerim, Temel Dini Bilgiler, Hazreti Peygamber’in Hayatı; seçmeli diller olarak da bölgede en çok konuşulan Kurmanci ve Zazaki dillerini öneriyoruz.” şeklinde konuştu.

“Seçmeli din derslerinin seçilmesi güvenli bir geleceğin inşasına yardımcı olacaktır.”

Özellikle din derslerinin çocuklarımızın hayata bakış açısına ruh ve şekil kazandıran bir içeriğe sahip olduğunu belirten Tekdemir, “Kişinin kendine ve topluma karşı olan sorumluluklarını bilmesine ve ilişkide bulunduğu tüm etkileşim alanlarında davranışlarını buna göre belirlemesine temel hazırladığını düşünüyoruz. Seçtiğimiz bu dersler teknoloji başta olmak üzere çeşitli alışkanlıkların örselediği çocuklarımızın davranış ve irade eğitimine yardımcı olacaktır. Bu açıdan din eğitimi dersleri önemlidir. Seçmeli din derslerinin seçilmesi dini referansını önceleyen bir ahlak eğitim yardımıyla sağlıklı bireylerin yetiştirmesine, sağlıklı bir neslin oluşmasına ve hep birlikte güvenli bir geleceğin inşasına yardımcı olacaktır.

Kurmanci ve Zazaki dersleri bölgede en fazla konuşulan diller olduğunu söyleyen Tekdemir, “Çocuklarımızın kendi ana dilleri unutmamaları ve bu dilleri yaşatmaları için konuşulması lazım. Okullardaki seçmeli dil derslerinin velilerimiz tarafından çocuklarına yardımcı olarak seçilmesine ve çocuklarımızın kendi ana dillerini okullarda alacağı derslerle öğrenmelerini ve bu dilleri yaşatmalarını istiyoruz. Seçmeli dil dersleri bu açıdan çok önemlidir. Seçmeli dillerinin seçilmesine çok önem veriyoruz. Seçmeli din eğitiminin yanı sıra seçmeli dil dersleri vardır. Bölgede fazla konuşulan Kurmanci ve Zazaki derslerinin okullarda seçmeli olarak okutulmasına büyük önem veriyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Seçmeli ders nedir?

Seçmelisi, tercihi doğrultusunda velisi ile birlikte öğrencinin seçim hakkının bulunduğu derslerdir. Bu derslerin hangileri olacağını da devlet belirler fakat öğrencinin çok sayıdaki ders arasından zorlamaya maruz kalmadan bir veya birkaçını seçme hakkı vardır.

Türkiye’de, Eylül 2012’de yayımlanan yönetmenlikle, yabancı dil kontenjanında yaşayan dil ve lehçe adı altında Kürtçe seçmeli dersi Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) müfredatına girdi.

Müfredat, 12 yıllık mecburi Türkçe eğitiminin 5, 6, 7 ve 8’inci sınıflarında, öğrencilerin bir sınıf ya da yeterli grup oluşturacak sayıya ulaşması halinde haftada 2 saat Kürtçe (Kurmancî, Kirmançkî) ders alınabileceği yönündeydi.

Aynı yıl 28 ilde Kürtçe (Kurmanci-Zazaki) dersini 18 bin 847 öğrenci seçti.

Ancak geride kalan zaman içerisinde değişik gerekçelerle özel Kürtçe kurslar engellendiği gibi okullarda da Kürtçe seçmeli derslere devam edilmedi.

MEB’in “Kürtçe seçmeli ders haritası”na göre, birçok illerde 10 rakamına ulaşılamadığı için Kürtçe seçmeli ders olarak okullarda yerini alamadı.

Fakat seçmeli Kürtçe dersini talep eden öğrencilerin ailelerine göre, kimi okul müdürleri yeterli derslik olmadığı için öğrencilere Kürtçeyi seçtirmedi, kimilerine göre de Kürtçe öğretmeni olmadığı için Kürtçe’yi seçenler başka derslere kaydırıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu