Analiz

“Etki ajanı mı bilmem ama o kafa yıkım getirdi!” CHP’yi Bekir Ağırdır mı yıktı?

Gazeteci Soner Yalçın, son yazısında KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır için “Kafasındakini rakamlara yansıtan Bekir Ağırdır’ın mesleki ya da kişisel sorunu önemli değil, bu kafa CHP’ye yıkım getirdi!” ifadelerini kullandı.

Gazeteci ve yazar Soner Yalçın, OdaTV’deki son yazısında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Bu adam uluslararası sistemin Türkiye’deki etki ajanıdır…” dediği, KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır’ı CHP’yi yıkan kafa olarak tarif etti.

İşte Yalçın’ın bugünkü yazısı:

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dedi ki:

-“Türkiye’de anket mafyası var ve Bekir Ağırdır Türkiye’ye operasyon çekiyor. Bu adam uluslararası sistemin Türkiye’deki etki ajanıdır…”

Hürriyet gazetesi genel yayın yönetmeni Ahmet Hakan yazdı:

-“Türkiye’de her şey olursun ama rezil olamazsın, bu özlü söz, bir kez daha haklı çıktı. Bakınız: Bekir Ağırdır olayı. Birinci turdan önce söylediklerinin hiçbiri doğru çıkmamış, bütün analizleri yatmış, tüm tahminleri çökmüş. Fakat en küçük özeleştiri bile yok. Özeleştiri olmadığı gibi, sanki bilge kral gibi çıkmış, hâlâ analiz kasmaya, tahmin yapmaya devam ediyor.”

Bu tartışmayı önemsiyorum. Aradığım şu; sol liberaller neden hep yanılgı içinde?

Bekir Ağırdır’ın Aralık 2022’de çıkan “Bize Yeni Bir Söz Lazım” kitabını okudum. “Türkiye için yeni bir siyaset arayışı”  olarak tanımladığı eserinde yanılgının ipuçları var:

***

Bekir Ağırdır, seçim öncesinde şu tespiti yaptı:

-Bir dip dalga hissediyoruz. Toplumda rahatsızlık var ve insanlar ilk kez o rahatsızlığın sadece Türk-Kürt olmak, muhafazakâr-seküler olmak ya da dindar olup olmamak, başı açık veya kapalı olmak olmadığını, daha ekonomik mesele olduğunu hissediyorlar artık. Toplumsal fay hatlarında müthiş enerji birikmesi var…”

14 Mayıs seçim sonucunda dip dalganın “milliyetçilik-ulusalcılık” olduğu ortaya çıktı.

Ancak Bekir Ağırdır kitabında döne döne MHP’nin baraj altında kalacağını yazdı:

– “Toplumun kimyasını belirleyen PKK karşısında başarı varken milliyetçi oylar neden düşüyor? Milliyetçiler için bu başarı hikâyesi ekonominin gölgeleyeceği kadar önemsiz mi?”

Yanıtını şöyle veriyor:

-“Reel hayatın reel sorunları ve özellikle de ‘hanenin dirliği, düzenine’ dair ekonomik tehdit algısı, riskler ve potansiyeller, milliyetçilik duygularından önde gelir. Afrin Harekâtı gibi Libya’daki, Azerbaycan-Ermenistan savaşındaki pozisyonlara bağlı vakalar o günkü duyguları coştursa da, akşam sofradaki eksiklik ya da hanenin hayatındaki geçim sıkıntısı karşısında o duygu oy tercihini değiştirmez.”

14 Mayıs, o duyguların oy tercihini milliyetçi partiler lehine değiştirdi. Ki bu oylar tarihin en yüksek oranına ulaştı!

Mesele, Bekir Ağırdır’ın analizlerinin yanlış çıkması değil, sürekli “yanlış okuma” yapan sol liberallerin CHP’yi teslim alması!

***

Bekir Ağırdır tek değil; sayıları az ama son dönemlerde CHP’de etkileri fazla!

Kılıçdaroğlu, Bekir Ağırdır gibi TESEV’den arkadaşlarını,  Birikim çevresini- Murat Belgeleri vs. pek önemsedi.

HDP gölgesindeki “Demokratik Cumhuriyet Programı” kurucularından Bekir Ağırdır, bu partinin şubat ayı konferansında şunu dedi:

-“Önümüzde tarihi fırsat var. En geniş uzlaşmayı üretebilir, parlamentoda en geniş temsiliyeti sağlayabilirsek, bu bize yeniyi inşa etme şansı verebilir.”

Bu kafaya göre, yeni’nin inşası için HDP ile ittifak şarttı.  HDP ve diğer DEVA vs. sağ partiler ile geniş uzlaşının “çimentosu” ne olacaktı; Atatürkçü “yüklerden” kurtulmak!

CHP’nin “dümenini” neo-muhafazakâr/neocon akıma kırdılar ve “helalleşme” gibi kurnazlıklar ile Cumhuriyet değerlerine düşmanlık yarattılar. PKK-FETÖ irtibatlı adaylar parti ve seçmen kimliğinin sakatlanmasına sebep oldu.Vs.

Sonuçta:

CHP yönetimi, Bekir Ağırdırların 14 Mayıs’ın belirleyici unsurunun ekonomik sıkıntı ile özgürlük- adalet olacağı liberal tezine sarıldı. HDP/Yeşil Sol ittifakının oy kaybettirmeyeceğini sandı. Kaybetti.

Kafasındakini rakamlara yansıtan Bekir Ağırdır’ın mesleki ya da kişisel sorunu önemli değil, bu kafa CHP’ye yıkım getirdi!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu