Makaleler

Emniyet, İçişleri Bakanı’na operasyon mu yapıyor?

Gelinen noktada, önce Soylu ile çalışan ardından da genel müdür yardımcılığına terfi ettirilerek Yerlikaya ile beraber görev yapan Çorumlu’nun, Yerlikaya’ya yönelik tartışmalı adli soruşturma yürütmek isteyen devresi Yılmaz’a kalkan olması İçişleri Bakanı’nın dikkatinden kaçmasa gerek!

T24’te Tolga Şardan bugünkü yazısında ”TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın TBMM’nin salı günkü genel kurul birleşiminde gündem dışı konuşmasının merkezinde son dönemde Emniyet teşkilatı içinde yaşanan olaylar vardı.

Suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla tutuklanan Ayhan Bora Kaplan’ın siyaset ve bürokrasideki bağlantılarıyla başlayıp darbe girişimi iddiasına ulaşan gelişmelerde yer alanları isim isim gündeme taşıyan Şık, yanıtlanması istemiyle sorulara da konuşmasında yer verdi.

Kürsüden yedi dakikalık konuşma yapan Şık’ın açıklamalarını TBMM tutanaklarından okudum.

Yeni yutulur cinsten olmayan iddiaları ortaya koyan ve yanıtları muhataplarından beklenen aranan soruları tutanaklar üzerinden aktarayım.

Şık, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ilk açıklamasıyla gündem olan “polisin darbe girişiminde bulunduğu” yönündeki açıklamasına esas olarak medya ayağının bulunduğu iddiasını şu soruyla destekledi:

” ‘Ankara Emniyeti 17 – 25 Aralık benzeri FETÖ’vari bir kumpas düzenliyor.’ diye ilk duyuran iktidarın medyacılarından birisiydi. Bu medyacı, yayından önce Kaplan’dan rüşvet aldığı ve evinin tefrişatını yaptırdığına dair polis raporu düzenlenen Eski Ankara Başsavcısı Yüksel Kocaman ve Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Çorumlu’yla görüştü mü?”

Aslında Büyüteç’in takipçileri bu isimlere aşina.

Şık, kimi polis müdürlerinin İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya dönük operasyonda yer aldığının altını çizip devam ediyor:

“Sertçelik’in iddialarının ardından halefi Ali Yerlikaya’yı koltuğundan etmeye dönük bir operasyon çektiren Soylu ve tasfiye edilen ekibinde yer alan polis müdürleri var mıdır?”

Aynı zamanda gazeteci kimliği de bulunan Şık, son dönemde Emniyet’i karıştıran ve Büyüteç’e de konu olan Emniyet teşkilatında terfiler ve emeklilik işlemlerinin karar altına alındığı Yüksek Değerlendirme Kurulu’nda yaşanan krizi dillendirdi.

“İstanbul Emniyet Müdürü olmak isteyen Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Başkanı Selami Yıldız ve Ankara Emniyet Müdürü olmak isteyen Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Çorumlu, Süleyman Soylu’nun en yakınındaki kişilerden biri olan Eski Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz’ın emekli edilmesine karşı çıkarak İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya dönük yapılan operasyonda ittifaklarını mı genişletmek istemektedir?”

Büyüteç’te yakın geçmişte MİT’in Garson adlı gizli tanığın teslim ettiği veriler üzerinde yaptığı çalışmalar sonucunda yeni ortaya çıkan bilgiler bulunduğunu konu etmiştim.

Şık, bu konuda ciddi bir iddiayı TBMM gündemine taşıdı.

Garson’dan elde edilen veriler ışığında halen genel müdür yardımcısı konumunda bulunan iki önemli isim hakkında şu soruyu sordu:

“Makam peşinde olmalarının yanı sıra, Sertçelik’in iddialarını büyütmelerinin nedenleri arasında ‘Garson’ kod adlı gizli tanığın verdiği ifadeler ve listelerde, Çorumlu ve Yıldız’ın ‘düşman aktif’ manasına gelen ‘DA’ koduyla taraf değiştiren eski Fetullahçılar olarak belirtilmiş olmaları da var mıdır?”

Başsavcı vekili hakkındaki iddialar

Şık’ın gündeme getirdiği iddialar sadece Emniyet’le sınırlı değil. Aynı süreçte Ankara Adliyesi’nde yaşananları da TBMM’ye taşıdı.

Tutanaklara göre Şık, şöyle konuştu:

“Polis müdürleri hakkındaki darbe soruşturmasının talimatını Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Veysel Kaçmaz mı vermiştir?

Burada bir parantez açarak konunun anlaşılması için Kaçmaz’ın kim olduğundan da bahsetmek gerekiyor. Ülkücü camiadan olan Veysel Kaçmaz, Devlet Bahçeli’nin talimatıyla HSK Birinci Daire üyeliği görevinden istifa eden Hamit Kocabey’le de yakın bir isim. Kocabey ise, HSK’nin ardından getirildiği Bahçeli’nin danışmanlığı görevinden de istifa etmek zorunda kalınca Süleyman Soylu ve Servet Yılmaz’a yakınlaşan bir kişi.

Veysel Kaçmaz, Cumhurbaşkanının Özel Kalemi Hasan Doğan’a yakınlığıyla bilinen Ankara Başsavcısı Gökhan Karaköse’yi FETÖ mülki idare yapılanması dosyasına dahil etmeye çalışmış mıdır? Karaköse de bu vesileyle Kaplan dosyası üzerinden Kaçmaz’la hesabını mı görmektedir?”

Emniyet’te cemaat iddiaları

Şık’ın Emniyet merkezli yaşananlara yönelik soruları içinde teşkilatta devam eden cemaat yapılanması iddiaları da yer aldı:

Ayhan Bora Kaplan’ın avukatından 300 bin dolar rüşvet alınıp Menzil cemaatine teslim edildiği doğru mudur?

Kaplan soruşturmasında AKP’li ve MHP’li bakan, bürokrat, milletvekili ve yöneticilerin dâhil olduğu 280 kişinin telefonları ve görüşme trafikleri takip edilmiş midir?” aktardığı bilgilerin devamı aşağıdaki linkte

Yazının tamamı:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu