Analiz

BU NE YAMAN ÇELİŞKİ KÜRDİSTAN

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Ankara’da Elmadağ’da muhtarlarla katıldığı bir toplantıda sorulan “Bazıları ‘Kürdistan’ diyor, bundan rahatsız oluyor musunuz?” sorusuna cevap verdi: “Kürdistan lafından ben de rahatsız oluyorum. Benim ağzımdan hiç bugüne kadar böyle bir şey duydunuz mu?”

Bu ne yaman çelişki…..

Kürdistan Kafkaslar’ın güneyi ve Orta Doğu’da, Ermenistan, Irak, İran, Suriye ve Türkiye’ye ait toprakların bir kısmını kapsayan jeokültürel bölge. Siyasi bakımdan özerk, federal bir bölge olarak uluslararası resmi tanınmaya sahip olan tek bölge Irak’ın Kürdistan Bölgesel Yönetimi’dir.

Kürdistan isimli bir bölgenin olmasi ile Kürdistan isimli bir devletin olmasi farklı şeyler. Kürdistan ismi, bir bölge adı olarak Selcuklu ve Osmanlı dönemlerinde pekala kullanılmış, İran’da hala kullanılmaktadır. İnsanların, bu derece heyecanlı tepkiler vermesini anlayamiyorum..

Kürtlerin diyari; Kürdistan, sadece günümüz Türkiye’si sınırları içinde yer almaz. Kimi Suriye, Ermenistan ve hatta İran topraklarını da içine alan bir bölgeyi kapsar. Erzurum’dan Erzincan’a, Erzincan’dan Antep’e, Antep’ten  Hatay’a, Hatay’dan’ Musul’a, Musul’dan Kerkük’e, Kerkük’ten Kermansah’a, Kermansah’tan Rezaıyeh’e, Rezaıyeh’ten Erivan’in güneybatısını ve ordan da Kars’a, ve Kars’tan yine Erzurum’a uzanan bir bölge, Kürdistan sınırları dahilindedir. Kürdistan, Birinci Dünya savaşı sonrası, İngilizler,Fransızlar ve İranlılar gibi güçler tarafından Kuzey-Güney ve Doğu-Batı seklinde dörde bölünmüstür.

Hal böyleyken; tarih 06.09.2021’i gösterirken,CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul milletvekili Oğuz Kaan Salıcı başkanlığındaki heyet bu tarihte Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ile görüştü ,bir gün öncesinde de Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani ile Kürdistan bayrağı eşliğinde görüşştü.

Bu ne yaman çelişki….

‘Kürt sorununu biz çözeceğiz’ diyen CHP lideri Kılıçdaroğlu şimdi ‘Kürdistan lafından ben de rahatsız oluyorum’ diyor.Nasıl çözülür ki ortada bir rahatsızlık varken sorarlar samimiyet nerede?

Kürt sorunu temelde bir demokrasi ve eşit yurttaşlık sorunudur. Kürt sorununun kalıcı olarak çözülebilmesi ancak Türkiye’nin doğusu ve batısıyla demokratikleşmesi, her yurttaşın kimliği, inancı, yaşam tarzı ne olursa olsun eşit görüldüğü, kimlik ve inanç temelli ayrımcılığın ortadan kalktığı ‘eşit vatandaşlık’ temelinde bir siyasal sistemin oluşturulmasıyla mümkündür diyen yine CHP….

Esas olarak CHP’de de solda da böyle ön yargılar ile klişeler var ki, bu doğru bir tavır değil ve de kabul edilemez.

26.12.2021

Fatma Rüzgar Kaya

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu