Makaleler

Bir güzel karar

Van, Siirt .Mardin, Şırnak, Batman’a paralel olarak Botan coğrafyasında yaşayan Batuyan Aşireti örf, âdet, ezgi, düğün, dengbejleri ve giyimleri ile botan kültürünün çok büyük bir kısmını oluştururlar. Dini inançları oldukça yüksek olan Batuyan Aşireti oldukça geniş bir nüfusa sahiptirler.

2019 yılında Şırnak’ın Kumçatı Beldesi’nde yaşayan 22 yaşındaki Yahya Baran adlı genç sevdiği kadınla evlenme isteği ailenin ‘başlık parası’ engeline takılmış, kendisinden istenen 100 bin TL ‘başlık parası’nı bulamaması üzerine intihar etmişti.

Bu olay sonrası ve yaşanan ekonomik sıkıntılar sonrası Şırnak’ta 10 binin üzerinde nüfusa sahip Batuyan aşireti ile birlikte ileri gelenler, yeni evlenecek çiftlerin zorlanmaması için çeşitli kararlar aldı.

Alınan kararlara göre, yıllardır süren başlık geleneği kaldırılırken, altın alımlarına da limit konulmuştu.

Şırnak'ta aşiretler anlaştı, başlık parası kaldırıldı

Batuyan aşiretinde yaşayan coğrafyada bir nişan için en az 15 hayvan kesilip,düğün zamanında da bu hayvan sayısı 30’a çıkması geliri normal bir insan için oldukça fazla bir sayı.Ya istenen kiloları aşan altınlar, başlık parasını söylemeyelim bile.Hal böyle olunca evlilik yapmak isteyen ailelerde oldukça sıkıntı yaratıyordu.Aşiretin geçen yıllarda aldığı bu karar çok isabetli olmuş. Gençlere yardımcı olalım.

.’İki gönül bir olunca samanlık seyran olurmuş’İşte bu…..

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu