Connect with us

Yaşam

Sadece Kürtçe bilen imamlar Türkçe yargılandı

Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) Başkanı Ekrem Baran ile 8 kişinin tutuklu olduğu, 23 imamın yargılandığı davanın ilk duruşması Çağlayan’daki 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Duruşmayı DİAYDER üyeleri ve aileleri, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü, milletvekilleri, Barış Anneleri ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu izledi.

Çoğu ilkokul mezunu, bazılarının okuma yazması olmadığı ve Kürtçe dışında dil bilmeyenlerin yargılandığı dava, saat 10.30’da kimlik tespiti ile başladı. Mahkeme başkanı davaya SEGBİS üzerinden katılan Halil Bulut’a kimlik tespiti için soru yöneltti. Ancak Bulut’un Türkçe bilmediğini cezaevindeki mübaşir söyledi. Bulut’un yerine kimlik tespitini mübaşir yaptı.

20’den fazla avukatın katıldığı duruşmada Kürtçe tercüman ataması talep edilmedi.

Tutuklu yargılanan Ekrem Baran ve diğer imamların duruşma salonuna girmesiyle birlikte büyük bir alkış koptu.   

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan 335 sayfalık iddianamede, Şirinevler’de faaliyet gösteren derneğin, KCK sistematiği doğrultusunda kurularak faaliyet yürüttüğü iddia edilmişti.

Derneğin kullandığı internet sitesindeki örgütsel öğeler, internet sitesinde Kürt sorununa ilişkin düzenlenen anket çalışmasının örgütsel temeli, üyelerinin 2013’ten bugüne yaptıkları basın açıklamaları, katıldıkları eylemler ve örgütsel beyanlarının “PKK perspektifine” uyduğu öne sürülmüştü.

“Derneğe İBB’nin market yardım kartları dağıtıldı”

İddianamede ifadesine yer verilen şüphelilerden Mehmet İ. İBB’de gassal olarak alınmasında DİAYDER yöneticilerinin referans olduğunu belirterek, kendisiyle birlikte bazı kişilerin de dernek sayesinde işe alındığını söylemişti. Mehmet İ., bu kişilerle belediyeye ilk girdiklerinde maaşlarından bir kısmını DİAYDER’e vereceklerini söylediklerini aktararak, ancak sonrasında bu kişilerin derneğe para verip vermediklerini bilmediğini ifade etmişti.

İddianamede ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından derneğe verilen market yardım kartlarının örgüt üyelerinin ailelerine dağıtıldığı öne sürüldü. Başsavcılıkça onaylanan ve İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamede, 9’u tutuklu 23 şüphelinin “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etme” ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 3,5 yıl ile 15’er yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.(AA)

FACEBOOK Yorumları:
Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.