Dünya

Avrupa’nın en büyük Ortadoğu kitapçısı kapanıyor

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Avrupa’nın en büyük Ortadoğu kitapçısı Al Saqi kapanıyor.

Saqi Kitabevi 1978’de Bayswater’da açıldı ve Orta Doğu ve Kuzey Afrika üzerine İngilizce ve her konuda Arapça kitaplar sattı.

Web sitesine göre son zamanlarda en çok satan kitapları arasında Asmahan Barwani’nin Kürtçe ve İngilizce “Ekmek ve Tuz” yemek kitabı ve İngilizce ve Arapça iki dilli bir kitap olan Klasik Arap Kadınlarının Şiirleri yer alıyor.

Kütüphane müdürü Salwa Gaspard, “Arapça kitapların fiyatlarındaki keskin artışlar gibi son ekonomik zorluklar nedeniyle verilmesi zor bir karar” olan mağazanın bu yıl 31 Aralık’ta kapanacağını söyledi.

Dar Al Saqi, savaştan zarar görmüş Lübnan’dan Londra’ya yerleşen üç arkadaş olan Andre ve Saloua Gaspard ve Mercy May Ghossoub tarafından kuruldu.

Dükkanın kapanmasıyla ilgili yapılan açıklamada, dükkanın “sadece Orta Doğu’daki gurbetçiler için değil, aynı zamanda kendi ülkelerinde yasaklanmış eserleri satın almak isteyen bölgenin her yerinden gelen ziyaretçiler için de bir ışık kaynağı” olduğu belirtildi.

Al Saqi, yurtdışından getirilen Arapça kitapların aşırı ölçüde pahalılaşmasından ve enflasyon nedeniyle kâğıt, matbaa gibi girdi maliyetlerinin artmasından dolayı kapanma kararı aldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu