Politika

Numan Kurtulmuş: ‘Kürt vatandaşları birinci sınıf vatandaşlarımızdır, kardeşlerimizdir’

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Bunu kategorik olarak reddettiğimizi ifade etmek istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olan Kürt kardeşlerimiz de bu coğrafyada yaşayan kardeşlerimiz de bizim kardeşlerimizdir. Bu ülkenin Kürt vatandaşları birinci sınıf vatandaşlarımızdır, kardeşlerimizdir. Türkiye’deki 85 milyon vatandaşımızın hiçbirinden bir farkı yoktur.” dedi.

Numan Kurtulmuş, 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2021 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi’nin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinde AK Parti Grubu adına söz aldı.

Kendisinden önce kürsüye çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasına işaret eden Kurtulmuş, “Sürekli olarak gergin bir üslupla, hatta zaman zaman üstten hakarete varan sözlerle AK Parti Grubu’nu bir şekilde muhatap alarak konuşmanın doğru olmadığını, hele hele Türkiye’nin ikinci büyük partisinin Genel Başkanına yakışmadığını ifade etmek isterim” diye konuştu.

“Bütçe değil, cumhurbaşkanlığı adaylığı konuşmasıydı”

Hiç kimsenin Meclis’e hakaret etmeye hakkı olmadığını ifade eden Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Arkadaşlar Gazi Meclis’e saygıdan bahsettiğinde, ‘Gazi Meclis’ lafını duyduğu zaman ‘Bırakın bu ayakları’ diyen Türkiye’nin ikinci partisinin Genel Başkanıdır. Bu Meclis, gazi bir Meclis’tir. AK Partilisiyle, CHP’lisiyle, HDP’lisiyle, MHP’lisiyle, İYİ Partilisiyle 15 Temmuz’da hep beraber direnmiş bir Meclis’tir. Bu Meclis’in gaziliğine saygı duymuyorsanız, Allah aşkına neye saygı duyacaksınız? Sözlerimi en baştan alıyorum, Gazi Meclis’i saygıyla selamlıyorum.

Sayın Kılıçdaroğlu konuşmalarının sonunda sürekli ‘diktatör’ dediği Cumhurbaşkanına bir sıfat daha ekleyerek, ‘tiran’ dedi. Halkta karşılığının kalmadığını söyledi. Biz de Kılıçdaroğlu’na diyoruz ki madem Recep Tayyip Erdoğan’ın halkta karşılığı yoktur, buyrun er meydanına, adaylığınızı ilan edin. Zaten Sayın Kılıçdaroğlu’nun buradaki konuşması, bir Genel Kurul bütçe konuşması değil, bir cumhurbaşkanlığı adaylığı konuşmasıydı.”

“Kürt kardeşlerimiz de bizim kardeşlerimizdir”

AK Parti’ye yönelik “Kürt düşmanı” eleştirilerine Kurtulmuş, “Bunu kategorik olarak reddettiğimizi ifade etmek istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olan Kürt kardeşlerimiz de bu coğrafyada yaşayan kardeşlerimiz de bizim kardeşlerimizdir. Bu ülkenin Kürt vatandaşları birinci sınıf vatandaşlarımızdır, kardeşlerimizdir. Türkiye’deki 85 milyon vatandaşımızın hiçbirinden bir farkı yoktur” karşılığını verdi.

İnsanları “etnik kökenlerine göre asla ayırmadıklarını” vurgulayan Kurtulmuş, “İnsanları mezhep kökenlerine ve etnik yapılarına göre ayırmak emperyalizmin oyunudur. Türk de Kürt de bu bölgedeki Arap da Türkmen de Acem de Ezidi de Şii de Sünni de Alevi de hepsi birdir ve aynı coğrafyanın insanlarıdır” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu