Analiz

Ankara muhalefetin kalesi olan İdlib’in fişini çeker ve Esad’ın işgaline izin verirse dünya yeni bir katliama tanık olacaktır.

Türkiye’nin Suriye konusundaki tutumu çatışma için büyük önem taşıyor. Ankara muhalefetin kalesi olan İdlib’in fişini çeker ve Esad’ın işgaline izin verirse dünya yeni bir katliama tanık olacaktır. İdlib halkı rejimle uzlaşamıyor. Bu yüzden gidecek yerleri olmadığını bilerek ölümüne savaşacaklar.’

Gündemdeki yerini koruyan Türkiye’nin Suriye’ye yönelik operasyon düzenlemesi olası mı değil mi soruları cevabını zamana bırakmışken AN’den çarpıcı bir analizi aktaralım:

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun geçen hafta Belgrad’da Suriyeli mevkidaşı ile kısa bir süre görüştüğünü ve Esad rejimi ile muhalefet arasında olası bir uzlaşmayı görüştüğünü açıklamasının ardından Suriye’nin kuzeybatısında protestolar düzenlendi. Bazı muhalefet destekçileri tepki olarak Türk bayrağını yakmada aşırıya kaçarken, Suriye Geçici Hükümeti herkesi sakin olmaya çağıran ve bayrağın yakılmasından dolayı özür dileyen bir açıklama yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Beşar Esad’ı desteklemeye çalışıyor. Kürtlerin çoğunlukta olduğu Suriye Demokratik Güçlerini, önerilen bir Türk harekatını savuşturmak için Esad ile görüşmeye teşvik ederken, aynı zamanda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Adana Anlaşması’ndan bahsetmek de dahil olmak üzere Ankara’nın güvenlik endişelerini yanıtlama konusunda Şam ile işbirliği yapmaya zorluyor. Türkiye ve Suriye bu anlaşmayı 1998 yılında Abdullah Öcalan’ın Suriye’den sınır dışı edilmesinin ardından imzalamıştı. Bu anlaşma sayesinde Türkiye, teröristleri Suriye topraklarına 8 km kadar kovalayabilir. Uzatma, Putin ve Esad’ın Türkiye’nin bir süredir bahsettiği güvenli bölgeyi kabul ettiği anlamına gelebilir mi?

Esad’ın Kürtlerle yaptığı görüşmeler hiçbir yere gitmedi ve muhtemelen gitmeyecek. Öncelikle, Suriye ordusu hiçbir koşulda Türk ordusuyla karşı karşıya gelemez. Dolayısıyla Esad, SDG’ye istediği korumayı sunamaz. Öte yandan Kürtler aptal değil – Esad’la gerçek bir umutları olmadığını biliyorlar. Sözünü asla tutamayacağını biliyorlar. ABD’nin DEAŞ’a Karşı Küresel Koalisyon’un eski elçisi Brett McGurk’un 2019’da savaşı sona erdirmek için özetlediği, Esad’ın Kürtlerle uzlaştığı senaryo pek işe yaramıyor gibi görünüyor. Bu yüzden Putin şimdi Erdoğan ile Esad’la normalleşme hakkında konuşuyor.

Erdoğan’ın şu anda alabileceği tüm yardıma ihtiyacı var. Türkiye’nin yüksek enflasyonu, kötüleşen ekonomik durumu ve 3,7 milyon Suriyeli mültecinin varlığı nedeniyle popülaritesi azalıyor. Suriye’deki Kürtlere karşı bir gösteri, seçmenleriyle ona destek vermeli. Ancak Türkiye, ne ABD’den ne de Rusya’dan yeşil ışık almadan harekatını gerçekleştirmeyecek. Putin şimdi bir saldırıya alternatif olarak Esad ile koordinasyon teklif ediyor.

Türk-Suriye istihbarat işbirliği iki lider arasındaki husumet ne olursa olsun durmasa da ikili ilişkilerde herhangi bir atılıma yol açmadı. İnandırıcılığını kaybedeceği için Erdoğan’ın Esad’la normalleşmesi zor. Suriye muhalefetinin ana destekçisi olan Türkiye cumhurbaşkanı, İdlib’in fişini öylece çekemez.

Kendi seçmenleri, Suriye muhalefetini destekleme ihtiyacı ve Esad ile rejiminin acımasız suçlular olduğu gerçeğini çok uzun zamandır duyuyor. Birdenbire rotasını değiştirebilir mi? O halde milyonlarca mülteciyi kabul etmesini nasıl haklı çıkarabilirdi? Bu arada Esad’ın mültecilerin geri dönmesine izin vermeye niyeti yok.

ABD Esad-Kürt görüşmelerini bir şekilde kabul etti; ancak onlara karşı çıkmalı ve bunun yerine Kürt-Türk müzakerelerini teşvik etmelilerdi. Bu, Erdoğan’ın yurt içindeki muhafazakar Kürt seçmenleri yeniden kazanmasına yardımcı olabilir. 2019 belediye başkanlığı seçimlerinde Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’u, Mansur Yavaş’ın Ankara’yı elinden almasının Kürt oyu olduğunu unutmaması gerekiyor.

Türkiye’deki genel ruh hali şu anda barış görüşmelerinden ziyade PKK ile yüzleşmekten yana olsa da, Kürtlerle yapılacak bir atılım Erdoğan’ın Kürt seçmenlerinin bir kısmını yeniden kazanmasına yardımcı olabilir. Ne de olsa Suriye’deki Kürtler gerçekçi olmalı ve onlar için tek sürdürülebilir planın iktidarı Arap nüfusla paylaşmak ve “kadros”un kontrolünü kaldırarak ve seçilmiş yetkililerin kendi görevlerini üstlenmelerine izin vererek yerel konseyleri daha temsili kılmak olduğunu kabul etmelidirler. rol.

Öte yandan ABD, Rusya’nın Suriye’nin kuzeydoğusundaki müzakerelere aracılık etmesine izin vermek yerine iki müttefiki Kürtleri ve Türkleri bir araya getirip birbirleriyle konuşmanın konuşmaktan daha iyi olduğuna ikna ederse daha iyi durumda olacaktır. Esad’a. Suriye lideri her ikisini de arkadan bıçaklayacaktı. Ve şimdi bir çözüm bulmaları daha iyi olur.

Erdoğan, gelecek yıl yapılacak seçimleri kaybedebileceği için tehlikeli bir durumda. Anketler, diğer beş yarışmacıyla kafa kafaya kaybettiğini gösterdi. Ana muhalefet partisi CHP’nin lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Esad’la normalleşme ve büyük olasılıkla başka bir şey olmayacak olan mültecilerin “gönüllü dönüşü” konusunda onunla anlaşma sözü verdi.

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’nin Temmuz ayında yayınladığı bir rapora göre Türk uzman Aslı Aydıntaşbaş, bu durumda Avrupa’nın herhangi bir normalleşmenin BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı Kararı uyarınca gerçekleşmesini sağlaması gerekiyor. Ancak Esad’ın buna uymasının hiçbir yolu yok. bu çözünürlük. Dolayısıyla Avrupa ve ABD’nin, Esad’ı kendinden uzaklaştıracak bir anlaşmanın hemen yapılmasını sağlayarak Türkiye’nin liderliğinde olası bir değişikliğe hazırlanmaları daha iyi olacaktır. Ankara’daki yeni liderliğe – bir sonraki seçimlerde bir değişiklik olursa – Esad’la herhangi bir yakınlaşmanın ülkenin ABD ve Avrupa ile ilişkilerini etkileyeceğini ve yaptırımlara maruz kalabileceğini vurgulamalılar.

Türkiye’nin Suriye konusundaki tutumu çatışma için büyük önem taşıyor. Ankara muhalefetin kalesi olan İdlib’in fişini çeker ve Esad’ın işgaline izin verirse dünya yeni bir katliama tanık olacaktır. İdlib halkı rejimle uzlaşamıyor. Bu yüzden gidecek yerleri olmadığını bilerek ölümüne savaşacaklar.

Ankara İdlib’in fişini çeker ve Esad’ın işgaline izin verirse, dünya yeni bir katliama tanık olacaktır.

Bu nedenle ABD ve Batı, Türkiye’nin Suriye ile ilişkilerine çok stratejik yaklaşmalı. Esad-SDG müzakerelerine yönelik zımni anlaşmalarını kaldırmalı ve bunun yerine Kürt ortaklarını Türkiye ile görüşmeye yönlendirmeliler. Kuzeydoğudaki Kürtlerle yapılacak bir anlaşma, Erdoğan’ın kendi içindeki Kürt seçim bölgesiyle bozulan ilişkilerini bir dereceye kadar düzeltmesine büyük olasılıkla izin verecek. Bu anlaşmanın sürdürülebilirliğini sağlamak için ABD ve Avrupa, Haziran 2023’te cumhurbaşkanlığını kim kazanırsa kazansın Esad rejimiyle normalleşmeye müsamaha gösterilmeyeceğini açıkça belirtmelidir.

ABD ve Avrupa, Türkiye ile kuzeydoğu Suriye’deki Kürtler arasında, Ankara’nın herhangi bir yeni askeri operasyonunu önleyecek sürdürülebilir bir anlaşmayı yürürlüğe koyarak, çok geç olmadan olayların gidişatını yönlendirmek için şimdi harekete geçmeli.(Dr. Dania Koleilat Khatib/AN)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu