Ortadoğu

Alman diplomat: Peşmergenin birleşmesi siyasi irade gerektirir

Almanya’nın Erbil Başkonsolos Yardımcısı Sven Mossler, ülkesinin Peşmerge güçlerini reforme etme ve birleştirme sürecinde daha fazla ilerleme kaydedildiğini ve bunun için de siyasi iradeye ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Rudaw TV’de Hewraz Gulpi’nin sorularını yanıtlayan Alman diplomat Sven Mossler, Kürdistan Bölgesi’nde görev yaptığı süre boyunca en çok dikkatini çeken şeyin Kürt halkının misafirperverliği olduğunu belirtti.

Ülkesi ile Kürdistan Bölgesi arasında özel bir bağ olduğunu, Almanya’da çok sayıda Kürdün yaşadığını dile getiren Alman diplomat, Almanya’nın Kürdistan Bölgesi de dahil olmak üzere Irak ile arasında önemli bir ticari ilişki bulunduğunu aktardı.

Sven Mossler, “Yaklaşık 800 Alman şirket Irak’la düzenli olarak ticaret yapıyor ve Kürdistan Bölgesi’nin bu ticaretteki payı yüzde 20 ila yüze 30 civarında. Ayrıca burada ofisi olan 30 Alman şirketimiz var ama dürüst olmalıyız ki aşmamız gereken bazı sorunlar var. Güvenlik durumu hala bazı şirketler için endişe kaynağı. Yine Irak’ta bürokrasi ve yolsuzlukla sorunumuz var. Yeni Başbakan Muhammed Şiya Sudani öncelikli görevinin yolsuzlukla mücadele olacağını söyledi” diye konuştu.   

Alman yatırımcıların IŞİD savaşını hala unutmadığını belirten Mossler, “Şunu söylemeliyim ki Türkiye ve İran saldırıları hala Almanya’da haberlere manşet oluyor. Dolayısıyla Kürdistan Bölgesi ile ilgili bu imaj var. Fakat buradaki güvenlik durumunun farklı olduğunu, gelip durumu kendi gözleriyle görmeleri gerektiğini anlatmak konsolosluk olarak bizim işimiz” dedi.

Sven Mossler, Almanya’nın Ezidi toplumuna büyük ilgi gösterdiğini belirterek, “Almanya dünyadaki en büyük Ezidi diasporasına sahip, bu nedenle 2014’ten beri birçok projeyle Ezidilere çok ciddi ilgi gösterdik. Şengal’de birçok projemiz var. Kamplara da yardım sağladık” dedi.

Mossler, Almanya Parlamentosunun 19 Aralık’ta IŞİD tarafından Ezidi toplumuna karşı işlenen suçları soykırım olarak tanıyan bir karar çıkaracağını hatırlattı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu