Connect with us

Dünya

Lavrov: ABD Doğu Suriye’de bir yarı devlet kurmak için Kürtleri kullanıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün (18 Ocak) başkent Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, 2022 yılında Rusya’nın diplomatik ilişkileri ve faaliyetlerine ilişkin konuları değerlendirdi.

Lavrov, değerlendirmesinde, ABD’nin, Suriye’deki Kürtler için ülkenin kuzeydoğusunda(Rojava) yarı-devlet yapısı kurmak istediğini iddia etti.

Türkiye, Suriye ve Rusya savunma bakanlarının 28 Aralık 2022’de Moskova’da bir araya geldiğini hatırlatan Lavrov, Türkiye’nin Şam yönetimi ile normalleşme için Rusya’dan yardım istediğini söyledi:

“Bildiğiniz gibi, Türkiye Şam ile ilişkileri normalleştirmekten yana konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Başkanı Esad ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi. Bizden yardım istediler; Rusya’nın yardımıyla Türkiye ve Suriye savunma bakanları arasında bir görüşme istediler. Dışişleri bakanları arasındaki bir görüşme için de çalışmalar devam ediyor.”

Rusya’nın devlet haber ajansı TASS’ın aktardığına göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) de “Suriye’nin Devlet Başkanı Beşar Esad’ın temsil ettiği meşru hükümeti ile etkileşime geçmenin gerekli olduğunu fark ettiğini” söyledi.

“ABD, Suriye’de bir ‘yarı devlet’ kurmak istiyor”

Lavrov, ABD ve YPG’nin bölgedeki faaliyetleri hakkında da konuştu. ABD’nin “doğu Suriye’de bir yarı devlet kurmak için Kürtleri kullandığını” söyleyen Lavrov, konuyla ilgili özetle şu değerlendirmede bulundu:

“Türk meslektaşlarımızın bu konudaki endişelerini anlıyoruz. ABD’nin (Suriye’deki) Kürtleri kullanarak önce doğu Suriye’de bir yarı devlet kurmak, sonra da Washington’un talimatlarını hayata geçirmek ve bölgede rahatsızlık yaratmak istemesinden rahatsız olmalarını anlıyoruz.”

Lavrov, ayrıca Türkiye ve Suriye dışişleri bakanlarının yaptığı üçlü görüşmede, en büyük ihtilaf meselesinin “İdlib” konusu olduğunu söyledi.

Bakan Lavrov, İdlib’teki silahlı grupların varlığına değinerek “Orada kalan teröristlerin kabul edilemezliğine ilişkin anlaşmaların uygulanacağından emin olmamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Türkiye ile yapılan anlaşmadan doğan yükümlülüklerin hepsini yerine getirmediğini kaydeden Lavrov, Ankara’nın da anlaşma kapsamında uzlaşmaya varılan M4 karayolunda ortak devriye düzenleme gibi konularda üzerine düşeni yapmakta zorlandığı ifadelerini kullandı.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir