Makaleler

AKP’nin küskün başkanları

Gazeteci Nuray Babacan, yerel seçimlerde aday olma umuduyla istifa eden AKP’li ilçe başkanlarının AKP’de ‘küskünler ordusu’ yarattığını yazdı.

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan,Yerel seçimlerde aday yapılacaklarını sanan 400 AKP ilçe başkanının istifa ettiğini ve bunların büyük bölümünün aday yapılmayacağı için ‘küskünler ordusu’ oluştuğunu biliyor musunuz? Yereldeki çekişmeyi ve gerginliği fark eden genel merkezin, bu kişileri acele Ankara’ya çağırıp ‘aday gösterilmeseniz bile küsmek yok’ dediğini duymuş muydunuz? Yerel seçimin yaklaşmasıyla birlikte işler karışmaya başladı. İktidar Partisi’nde 40’a yakın il başkanı belediye başkan adayı olmak için istifa etti. Buna bir de 400 ilçe başkanı eklendi. Bazıları ‘genel merkez talimatıyla istifa ettim, beni aday yapacaklar’ dese de çoğu için bu geçerli değil.” diye yazdı.

Babacan, “Bunun nasıl bir sorun yarattığına gelince. Genel merkez fark etti ki bu istifalar mevcut belediye başkanlarını küstürdü. Kendilerinin tercih edilmeyeceğinin habercisi olan bu hareketlilik, il ve ilçelerde belediye başkanlarının hizmetlerin aksatmasına, yerelde rakip partililerin çekişmesine neden oldu. Daha şimdiden belediye meclis üyeliği dağıtanlar, ekipleşenler olduğu ortaya çıktı.” ifadelerini kullanarak, yazısını şöyle sürdürdü:

“Tartışma ve çekişme genel merkeze kadar ulaşınca, acil önlem alma ihtiyacı hissedildi. Geçtiğimiz günlerde Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, beklentiyle istifa eden il ve ilçe başkanlarını Ankara’ya çağırdı. Toplantının içeriğinin özetle, ‘Akıllı olun, yerelde yaşananlardan haberimiz var’ olduğunu aktaralım.

İstifa edip beklentiye girenlere, “Aday gösterilmeseniz de küskünlük yaşanmasın. Parti için birlikte çalışacağız” şeklinde değerlendirmeler yapıldı. Verilen bilgiye göre, istifa eden 400 ilçe bakanından ancak 100 kadarı belediye başkan adayı olarak değerlendirilecek. İl başkanlarının da ancak yarısının şansı olduğu öne sürülüyor. Genel merkez yönetimi, yerel çekişmelerin seçime zarar vereceği korkusu yaşamaya başladı.”

Konu yerel seçim hazırlıklarından açılmışken, Yüksek Seçim Kurulu’nun başına dert olan bir karardan bahsetmek isteriz. AKP’nin genel seçimlerde avantaj sağlamak için yaptığı bir yasal düzenleme ‘normal seçmene’ sıkıntı yarattı. Seçimlere üç ay kala yapılan adres değişikliklerin sahiplerinin seçimde oy kullanmasına engel getiren madde başa bela oldu. ‘Taşıma oyla’ hiçbir ilgisi olmayan çok sayıda vatandaşın bu madde yüzünden mağdur olacağı ortaya çıktı.

Yazının tamamı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu