Analiz

AKP’nin Kürt seçmenden oy alma taktiği: Binali Yıldırım ve Numan Kurtulmuş’un bölgeden adaylığı gündemde

Seçime iki ay kala AK Parti’nin Kürt seçmenin desteğini almak için Güneydoğu’da 14 Mayıs’taki seçimde Binali Yıldırım ve Numan Kurtulmuş ismini ön plana çıkarmak istediği kulislerde yerini aldı.

Cumhur İttifakı’nda MHP’yle işbirliği yapan AKP’nin bir süredir Güneydoğu’daki muhafazakar Kürt seçmenler arasında oy kaybettiği konuşuluyor.

AKP son olarak muhafazakar Kürtlerden oy alan Hür Dava Partisi’ni (HÜDA – PAR) Cumhur İttifakı’na katmıştı.

AKP kulislerinde, 14 Mayıs’taki seçimde Kürt seçmenleri kazanmak için yeni planlar var.

Kısa Dalga yazarı Sedat Bozkurt, bugünkü ‘Saray gergin hem de çok gergin’ başlıklı yazısında, MHP’nin varlığı nedeniyle, özellikle muhafazakâr Kürt seçmenin AKP’den uzaklaştığını belirtti.

Bozkurt, bunu önlemek için Külliye’de özel planlar geliştirildiğini, tek seçeneğin HÜDA – PAR olmadığını yazdı.

Kısa Dalga yazarı şunları kaydetti: “Kürt seçmenlerin önüne ilgi çekecek isimler çıkaracaklar. Örneğin Urfa. Eşref Fakıbaba’nın İyi Parti’ye geçmesiyle dengeler alt üst oldu. Daha önce Faruk Çelik liste başı olarak Urfa’da başarılı olmuştu. Politik olarak oradaki olumlu etkisi sürüyor ama siyasete uzak duruyor. İkna edilir mi belli değil. O olmazsa Urfa için düşünülen ikinci isim Binali Yıldırım. Aslında Binali Yıldırım Güneydoğu’da pek çok seçim bölgesi için düşünülüyor, aynen Numan Kurtulmuş gibi. Kurtulmuş bölgede, AKP içinde en güçlü karşılığı olan isim.” (Kısa Dalga)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu