Connect with us

Analiz

AKP MKYK üyesi ve eski Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt: “AK Parti’nin HDP ve PKK’ya kızgınlığı Kürtlerle küsmesi ile sonuçlanmamalı”

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi ve eski Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt HDP ve PKK’ya yönelik çarpıcı açıklamalarda blundu. Kurt “Sayın Cumhurbaşkanı’nın HDP ve PKK’nın çözüm sürecinde Öcalan’a ihanet ettiğini, Öcalan’a karşı Demirtaş’ı ön plana çıkarıldığını ve onların da sürecin bitmesi için rol üstlendiler” dedi. Kurt’un Medyascope’den Ferit Aslan’a yaptığı röportaj şöyle:

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi ve eski Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, çözüm sürecini bitirmelerinden dolayı HDP ve PKK’ya duyduğu kızgınlığın, AKP’nin bütün Kürtlerle küsmesi ile sonuçlanmaması gerektiğini belirterek, “Buna yönelik zaman zaman bazı hatalar yapıldı ama şimdi AKP artık sahada bu ihaneti Kürt seçmenlere anlatarak gerçeği ortaya koymuştur” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Edirne’deki (Demirtaş), en büyük hesabı İmralı’dakine (Öcalan) verecek” sözlerini değerlendiren Kurt, “Sayın Cumhurbaşkanı var olanı söyledi. HDP ve PKK’nın çözüm sürecinde Öcalan’a ihanet ettiğini herkes biliyor. Batı, Öcalan’a karşı Demirtaş’ı ön plana çıkardı ve onlar da sürecin bitmesi için rol üstlendiler” diye konuştu.

AKP’li Abdurrahman Kurt, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Demokrasinin yolu Diyarbakır’dan geçer” açıklaması ile ilgili ise şunları söyledi:

“Kılıçdaroğlu’nun söylediği doğru bir laftır. Demokrasinin yolunun ana hatları ile Diyarbakır’dan geçtiği doğrudur. Cumhurbaşkanımızın 2005’te Diyarbakır’da yaptığı konuşmaya bakmak yeterlidir. Kılıçdaroğlu’nun bunu söylemesini önemsiyorum. Ama geçmişi ile ilgili taşıdığı ağır bagajı olan bir partinin bunun gereğini yapmasını beklemek yanlıştır.”

Son dönemlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın PKK ve Öcalan konusundaki açıklamaları bazı çevrelerde değişik yorumlara neden oluyor. Hatta HDP’nin resmi açıklamalarında bu konuyu Erdoğan’ın değilde Öcalan’ın kendisi konuşması gerektiği konusunda açıklamalar yapıldı. Fakat şöyle bir gerçek var ki Öcalan yıllarca devletin resmi kurumları denetiminde direkt veya HDP’nin onlarca mesajı kamuoyuyla paylaşılmıştır.Bu konuda Öcalan da kendisini dinlemedikleri konusunda açıklamalarda bulunmuştu.2019Yerel Seçimlerinde HDP’nin el altın CHP ile anlaşarak CHP’yi destekledikleri ve Öcalan’ı dinlemedikleri görülmüştür ve o günden bugüne Öcalan sessizliğini korumaktadır.Ancak Öcalan bazı devlet kurumlarıyla ve hatta bazı AKP milletvekilleriyle görüştüğü de bilinmektedir.Sonuçta Öcalan genel seçimler öncesi bu ve benzeri açıklamalarda bulunacak ve görüşlerini açıklama konusunda net söylemlerini yapacaktır..O zaman Kandil ve HDP’nin takınacağı tavırları hep birlikte göreceğiz işte.Söylenebilecek tek şey bu sefer HDP Kandil’i ve Öcalan’ı dinlememizlikten gelmediği gibi Kandil HDP ve İmralı üçgenindeki ilişkilerde gün yüzüne çıkacaktır.

Haber/Analiz

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir