Yaşam

’80 ile gidin ama Hakkari’ye asla’

RedBull’un Türkiye’deki bir yetkilisi, dağcı Lensch’e cevaben “Türkiye’de 81 şehir var ve kesinlikle kaçınmanız gereken tek şehir Hakkâri” ifadelerini kullandı.

Pek çok kesim bu ifadelere tepki gösterdi.Bunlardan biri de Hakkari Barosu.

Hakkari Barosu’ndan açıklama şöyle:

Red Bull yetkilisinin ifadesine tepki gösteren Hakkâri Barosu, açıklamasında, “Doğuyu gezmeyen insanlar bölge ile ilgili bilgileri daha çok haber sitelerinden ve haber kanallarından öğrenmektedir. Bu siteler ve kanallar bölgeyi sürekli siyasi ve politik konularla anmaktadır. Bu sebeple burası insanların zihinlerine, güvenliğinin olmadığı ve kimsenin gitmemesi gereken bir yer olarak kazınmıştır” ifadelerine yer verdi.

Baro açıklamasında şu sözleri kullandı:

“Ayrıca bölgede kalkınma hızının düşük olması, sağlık, ulaşım, hizmet sektörlerindeki geri kalmışlık da insanların burayı keşfetmesine engel olmaktadır. Yapılan paylaşım iradi olarak yapılan bir paylaşım değil, yapılan paylaşım zihinlere doldurulan algının dışa vurulmasıdır.

Biz bu şekilde fikir beyan eden şahsı ve bu şahsa bu fikirleri enjekte eden yapıların paylaşımlarını kınıyor onların tüm bölge halklarından özür dilemelerini talep ediyoruz. Hakkâri Barosu olarak düşünce özgürlüğünün sınırlarını aşan ve bölgeyi karalar nitelikteki bu fikir beyanını kınıyoruz. Hakkâri’de yaşayan bireylere karşı suç teşkil edebilecek bir irade beyanı olmaması ve bu kapsamda bir suç unsurunun oluşmaması sebebiyle suç duyurusunda bulunmuyoruz. Fakat burada güvenlik zafiyetlerinin olduğu, kaçınılması gereken tek il olduğu söylemiyle devlet kurumlarını aşağılama suçunun yasal unsurlarının oluştuğunu, ilgili kurumların bu söyleme karşı suç duyurusunda bulunabileceklerini hatırlatmak isteriz.”

Daha sonra Hakkari Valiliğinden de açıklama geldi.

Hakkari Valiliğinden açıklama

Hakkari Valiliği de yazışmada kentin güvenli olmadığı yönündeki ifadeleriyle ilgili adli ve idari süreçlerin başlatılacağını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, söz konusu yazışmanın içeriği hakkında ilgili firmayla irtibata geçildiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İlgili firma yetkilisi tarafından e-postanın kurum içi bir e-posta olduğu ifade edilmiştir. Söz konusu e-posta incelendiğinde. ‘Türkiye’de 81 şehir var ve Hakkari kesinlikle kaçınmanız gereken tek şehir. 80 şehrin geri kalanı için bu e-postaya atlamazdım.’ ifadesi ile ‘üstüne üstlük şehir Irak ve Suriye sınırları arasında yer alıyor ve bu nedenle bölge zor durumlardan daha ciddi riskler içeriyor.’ şeklinde yer alan e-posta sahibinin ifadeleri ve söz konusu e-postadaki tüm ifadeler bir bütün olarak değerlendirildiğinde, e-posta sahibi kişinin Hakkari’nin coğrafi konumu hakkında bilgi sahibi olmadığı, haritada yerini bile bilmediği bir şehir hakkında yorumda bulunduğu, ilin gündemi hakkında bilgi sahibi olmadığı ve karşıdaki muhatabına yanıltıcı, gerçeği yansıtmayan, ilimizin imajını zedeleyici, gelişmekte olan ilimiz turizmine zarar veren, toplumsal duygularımızı inciten bir e-posta gönderdiği anlaşılmaktadır.”

Uluslararası sempozyum ve bilimsel toplantıların organize edildiği Hakkari’nin birçok ülkeden akademisyene ev sahipliği yaptığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İl ve ilçe merkezlerinde vatandaşlarımızın sosyal yaşantısını ve turizmi geliştiren birçok sosyal tesis vatandaşımızın hizmetine sunulmuştur. Kış turizminin parlayan yıldızı olan Hakkari Mergabütan Kayak Merkezi genişletilen pistleri, telesiyej sistemi ve yeni yapılan konaklama tesisi ile sadece yurtiçinden değil, İran ve Irak ülkelerinden de turist ağırlamaya başlamıştır. İl dışından dağcılar, sosyal medya fenomenleri güven içerisinde ilimize gelerek kentin tanıtımı ve turizmine katkı sağlamışlardır. Yine birçok ulusal ve uluslararası basın kuruluşu Hakkari’ye gelerek Cilo Sat Dağlarında, Zap Vadisi’nde, Çukurca, Yüksekova, Şemdinli ve Derecik ilçelerinde programlar yapmış, ilimizdeki huzur ortamını canlı olarak izleyenlerine aktarmışlardır. Hal böyleyken ilimizin güvenli bir yer olmadığı algısı tamamen bilgisizce veya art niyetli bir davranış olarak görülecektir. Yöre insanını rencide edecek bu tür yaklaşımlara hiç bir şekilde izin verilmeyecek ve konu ile ilgili tüm adli ve idari süreçler başlatılacaktır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu