Dünya

Zelensky’den Batı’ya tepki: “Yalnız kaldık”

Devlet televizyonunda halka seslenen Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, başkent Kiev’e bir “sabotaj timi”nin girdiğini ve bir numaralı hedefinin kendisi olduğunu söyledi. “Başkentteyim, bir yere gitmiyorum” diyen Cumhurbaşkanı Batı’ya sitem etti: “Yalnız kaldık. Kimse bizim için savaşmak istemiyor. Bizi NATO’ya almak istemiyor, güvenlik garantisi vermekten dahi korkuyorlar. Devletimizin müdafaasında tek başımıza kalıyoruz.”

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ilk gün sonuçlarına dair sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Ukrayna askerlerinin Rus saldırılarına karşı büyük bir direniş gösterdiğini belirten Zelenskiy, “Ön verilere göre, ne yazık ki bugün 10’u subay olmak üzere 137 kahramanımız ve vatandaşlarımızı kaybettik. 316 kişi yaralandı. Hepsine Ukrayna kahramanı ünvanı verilecek” ifadelerini kullandı. Ayrıca ülke genelinde genel seferberlik ilanıyla alakalı olarak imzaladığı kararnameden de bahseden Zelenskiy, “Bu karar, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri saldırganlığı nedeniyle ve devletin güvenliğinin sağlanması, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin ve diğer askeri oluşumların muharebeye ve seferberliğe hazırlığının desteklenmesi amacıyla alındı” dedi.

“10’u subay 137 kişi hayatını kaybetti”

“Ön verilere göre, ne yazık ki bugün 10’u subay olmak üzere 137 kahramanımız ve vatandaşlarımızı kaybettik. 316 kişi yaralandı. Hepsine Ukrayna kahramanı unvanı verilecek.”

“Ülke genelinde seferberlik ilan ettim. Bu karar, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri saldırganlığı nedeniyle ve devletin güvenliğinin sağlanması, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin ve diğer askeri oluşumların muharebeye ve seferberliğe hazırlığının desteklenmesi amacıyla alındı.”

“Rusya’yla konuşmaktan korkmuyoruz”

“Bugün Moskova’dan Ukrayna’nın tarafsızlık statüsünü konuşmak istediklerini duyduk. Rusya’dan korkmuyoruz, Rusya’yla konuşmaktan korkmuyoruz, ülkemiz için güvenlik garantileri hakkında, hiçbir şey hakkında konuşmaktan korkmuyoruz, tarafsızlık statüsünü konuşmaktan korkmuyoruz. Biz zaten NATO’da değiliz, fakat bu durumda hangi garantileri alacağız? En önemlisi de onları bize tam olarak hangi ülkeler verecek?”

“Yalnız kaldık, kimse bizim için savaşmak istemiyor”

“Yalnız kaldık. Kimse bizim için savaşmak istemiyor. Bizi NATO’ya almak istemiyor, güvenlik garantisi vermekten korkuyorlar. Devletimizin müdafaasında tek başımıza kalıyoruz.”

“Herkes korkuyor. Destek veren herkese minnettarım. Sadece kelimelerine değil”

“Rus ‘sabotaj grupları’ Kiev’e sızdı”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy açıklamasının sonunda, ‘Rus Sabotaj Grupları’nın’ ülkenin başkenti Kiev’e sızdığını açıkladı:

“Sabotaj timi Kiev’e girdi. Aldığımız bilgilere göre bir numaralı hedefleri benim. Ailem de iki.

“Devlet başkanını yok ederek Ukrayna’yı siyasi anlamda yok etmek istiyorlar. Halkımla birlikte başkentteyim, ailem de Ukrayna’da

Ukrayna lideri, ülkede genel seferberlik ilan edilmesine yönelik kararnameyi imzaladı. Kararnameye göre, ülkenin Donetsk ve Luhansk kentleri haricindeki tüm kentlerinde genel seferberlik ilan edildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu