Ortadoğu

IKBY’de Kürt LGBTİ+’lar can güvenliklerinden endişeli

Irak Kürdistan Bölgesi’nin (IKB) Duhok kentinde 23 yaşındaki trans kadın Doski Azad’ın öldürülmesi, Irak’taki LGBTİ+ topluluğunda endişe ve korkuya neden oldu.

Ortadoğu ülkelerinde ırk, dinsel, mezhepsel farklılıklar, cinsiyet eşitsizlik, tahammül ve tolerans kültürünün her geçen gün daralmasının yanı sıra üstüne bir de lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks (LGBTİ+) bireyi olmak yaşam koşullarını daha çok zorlaştırıyor.

Irak Kürdistan Bölgesi’nin (IKB) farklı etnik ve dinsel kimliği içinde barındıran ve hoşgörü kültürüne örnek gösterilen Duhok kentinden 23 yaşındaki Doski Azad isimli LGBTİ+ bireyi, 28 Ocak’ta ağabeyi tarafından öldürüldü.

Kentte bir güzellik merkezinde makyöz olarak çalışan kadın trans Doski Azad’ın sekiz yıldır Belçika’da yaşayan ağabeyi Çekdar Azad, cinayetten üç gün sonra ailesini arayarak, “kardeşini öldürdüğünü ve Mankeşk kasabasına bağlı Babuxkê Köyünde gömdüğünü” söylüyor.

Duhok Polis Müdürlüğü, cinayetin ortaya çıkmasından hemen sonra soruşturma başlatsa da ayrıntı ve gelişmeleri hakkında bilgi vermedi.

Zanlının cinayetten sonra Türkiye üzerinden Avrupa’ya kaçtığı iddia edildi.

Cinayet, bazı Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ve ülkedeki ABD, Fransız ve Hollanda konsolosluklarının da aralarında olduğu diplomatlar tarafından kınandı.

Independent Türkçe‘ye konuşan Duhok Polis Müdürlüğü Sözcüsü Hemin Süleyman, cinayet soruşturmasının devam etmesinden dolayı detaylı bilgi veremeyeceğini belirterek, “Kurbanın yurt dışından gelen ağabeyi tarafından öldürüldüğü yönündeki bilgi üzerine naaş gömüldüğü yerden çıkartılarak Adli Tıp Kurumuna nakledildi. Ailesini telefonla arayarak cinayeti işlediğini belirten zanlı hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı. Ancak şimdiye kadar elimizdeki tek bilgi zanlının cinayetten sonra kayıplara karıştığıdır” dedi.

Irak Ceza Kanunu’nda, LGBTİ+’lara ilişkin herhangi bir yasaklama bulunmuyor, ancak ceza kanununun 401’inci maddesi, halka açık yerlerde “uygunsuz bir davranış” işleyen şahıslara altı aya kadar hapis cezasına verileceğine yer veriliyor.


Başkonsolosluklardan kınama mesajları

ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu, cinayete ilişkin yayımladığı kınama mesajında, hükümet ve ilgili kurumlardan suçluları bularak yargı önüne çıkarılması talep edildi.

Mesajda, “Amerika Birleşik Devletleri Erbil Konsolosluğu olarak, Duhok’ta yaşayan ve sözde ‘namus’ adı altında katledilen Azad Doski’nin ölüm haberini kaygı ve endişe ile öğrenmiş bulunmaktayız. Kuşkusuz ABD olarak, yaşanan bu suçun temelinde yatan ayrımcılığı kategorik olarak kınıyoruz. İlgili yetkililerden bu cinayeti kapsamlı bir şekilde soruşturulmasını ve failin/faillerin bir an önce hukuk çerçevesinde yargılanmasını istiyoruz” ifadelerine yer verildi.  

Cinayete ilişkin, Fransa’nın Erbil Başkonsolosu Olivier Decottignies ise Twitter hesabından, Azad’ın fotoğrafıyla İngilizce, Fransızca ve Kürtçe yaptığı paylaşımda”İnsan onuru dokunulmazdır” şeklinde tepki gösterdi. 

Hollanda’nın Erbil Başkonsolosu Hans Akerboom da şu açıklamada bulundu:

  • “Doski Azad, trans olduğu için kardeşi tarafından öldürüldü. #KRG onu tutuklamak için her şeyi yapmalıdır. Her yıl pek çok trans, bilinmeyen kişilerce öldürülüyor. İnsan onuru dokunulmaz olmalı ve hepimiz #LGTBQ #JusticeForDoskiAzad’ın hakları için çalışmalıyız.


Doski’nin ölümünden sonra sosyal medya kullanıcıları arasında Doski Azad’ın öldürülmesi kınasa da, Kürt LGBTİ’leri “Kürdistan’ın yüz karası” olarak nitelendirenlerin oranı da oldukça fazla.

Kürt toplumunun kolay kolay bu geleneksel yapıdan kurtulamayacağını dile getiren Taha, “Evet, Kürdistan birçok konuda yol kat etti, yüksek binalar, yeni yapılar inşa etti ancak insanların akılları halen 1900’lerin aklını taşıyor. İnsanların bakış açıları ne yazık ki halen tüm konularda gerilerde. Doski’nin öldürülmesinden sonra Duhok’tan özellikle birçok kişi bana mesaj göndererek, can güvenliklerinden korktuklarını ve Avrupa’ya gelmek istediklerini söylüyor. Kürdistan hükümeti de bu duruma fazla müdahil olamıyor, çünkü toplum buna izin vermiyor ve hükümette bu konuda çekincelidir. Kanımca bu büyük bir sorun ve çözümü de tam olarak bilemiyoruz” dedi.

Yazının tamamı:
 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu