Dünya

Plasschaert:Federal Mahkemesi’nin Kürdistan Bölgesi’ne yönelik verdiği karar, durumu daha karmaşık hale getiriyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilcisi yaptığı açıklamada, Irak Yüksek Federal Mahkemesi’nin Kürdistan Bölgesi’ne yönelik aldığı kararın Irak’ın durumunu daha da karmaşık bir hale soktuğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilcisi Jeanine H. Plasschaert dün Irak’ın son 6 aylık durumunu içeren raporunu uluslararası güvenlik konseyine sundu.

Uluslararası güvenlik konseyine sunduğu 6 aylık raporunda Irak Yüksek Federal Mahkemesi’nin Kürdistan Bölgesi aleyhine aldığı petrol ve gaz endüstrisini belirleyen kararını da ele alan özel temsilci, bu dosyanın 10 yıl önceki bir dosya olduğunu ve bu dosyanın bu süreçte tekrar gündeme getirilerek böylesi bir kararın alınmasının manidar olduğunu ele aldı.Irak’ın bu süreçte karar verecek bir parlamentoya ihtiyacı var” dedi.

Irak Yüksek Federal Mahkemesi’nin kararının Irak’ın mevcut durumunu daha da karmaşık bir hale soktuğuna dikkat çeken Plasschaert, Erbil ile Bağdat arasındaki problemlerin şiddet ve güçle değil, diyalog ve karşılıklı anlayışla çözülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu