Politika

Yüksekova’ya doğal gaz hattı döşenmeye başlandı

Son yıllarda yapılan yatırımlarla gelişen Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, gelecek yıl doğal gaz kullanımına geçilmesi için hat döşeme çalışmaları başlatıldı.

Bakanlıkların yanı sıra görevlendirme yapılan belediye tarafından uygulanan projelerle birçok sorunun çözüme kavuşturulduğu ilçede, refahın artırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Yaklaşık 300 kilometrelik kanalizasyon hattının döşendiği, yolların büyük bölümünün asfaltla kaplandığı, kaldırımların yenilendiği ilçe merkezinde, kötü görüntü ve kokuya neden olan dere ıslah edildi.

Yüksekova’da, doğal gaz kullanımına geçilmesi için de hat çekme çalışmalarına başlandı.

Vatandaşların uzun süredir beklediği proje kapsamında, Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) tarafından yapılan ihalenin ardından yüklenici firma ekiplerince hattın çekileceği güzergaha borular bırakıldı.

İl merkezine bağlı Bağışlı köyünden ilçe girişindeki İnanlı köyüne kadar 38 kilometrelik hatta çalışma yürüten ekiplerin, daha sonra ilçe merkezinde kazı, kaynak ve boru döşeme çalışmalarına başlaması bekleniyor.

Yüksekova doğalgaz boru hattının yöneticisi İsmet Türfent, yaklaşık 10 kilometreyi kazdıklarını, 7 kilometre boru dizgisini tamamladıklarını söyledi. 

Türfent, “Gelecek haftadan itibaren kaynak ve hat döşeme işlemleri başlayacak. Bağışlı köyünden başlayarak İnanlı köyüne kadar 38 kilometrelik güzergahımız var. Kışımız çok çetin geçiyor. Hava kirliliği fazla oluyor. Yüksekova bu çalışmayla hem ekonomik hem de temiz ısınma kaynağına ulaşacak. Hedefimiz bu sene sonunda ana güzergahı bitirmek” diye konuştu.

Türkiye Petrol Boru Hatları ve Taşımacılık Grubu’na (BOTAŞ) göre, Türkiye’de 2020 yılında 48 milyar 300 milyon metreküp doğalgaz tüketildi. Bu oran 2021’deyüzde 23 23 artarak 61.601 milyar metreküpe ulaştı.(AA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu