Sağlık

Yirmilik diş neden çıkar?

Çocukluktan gençliğe geçiş sürecinde insan vücudunda pek çok değişiklikler meydana gelir. Hormonların bu dönemde aktifleşmeye başlaması ve derinin kalınlaşması erkekler de ses kalınlaşması gibi yetişkinlik alametleri çoğu insan da aynı düzeyde seyreder.

Bu geçiş sürecinde en önemli kısım dişlerdir. Ergenlik zamanında en büyük azı dişi olarak halk arasında ki tabirle “yirmi yaş dişi” oluşur. Doğru bölge de bulunuyorsa çiğneme gibi fonksiyonlar da ciddi anlam da yarar sağlar. Peki, yirmi yaş dişleri ne işe yarar?

Yirmi Yaş Diş ağrıları

20-25 yaş arasında bulunan gençlerin mutlaka yaşadığı bir süreç olan yirmi yaş dişleri gerçekten de çok sancılı geçer. Dişlerin aşırı derecede büyük bir acı ile damak ve çene kemiklerini bile titretmesi yüzünde birkaç aylığına diş ağrısı sorunu yaşamak kaçınılmazdır.

Bu dişler bazı durumlar da ağrı yaratmayabilir ama zamanla eğer çürürse iltihaba dönüşür ve çene kemiğine kadar ilerleyebilir. Bu durumun önüne geçmek için diş hekimlerine başvurmak yapılması gereken en doğrusu olur.

Yirmi Yaş Dişleri Faydalı mıdır?

Bu büyük azı dişleri eğer doğru yerde konumlanmış ve çürümemişse çiğneme gibi işlerde çok faydalıdır. Çenenin arka kısmında yani yemek yerken en sık kullanılan kısım olan arka dişlere bu şekilde destek olmasın da bir problem yoktur.

Yirmi Yaş Dişleri Zararlı mı?

Yirmi yaş dişi arkalar da sessiz sedasız işlevini yerine getirirken fırçalama işlemini hatalı yapmak ve bakımsızlık çok çabuk çürümesine yol açar. Çürük oluşumu halinde diş eti iltihabı baş gösterir. Dayanılmaz ağrılara sebep olan bu iltihap türü bazen ağız içi enfeksiyonlarına yol açar.

Arkada uzun süre ağrımadığı için iç taraflardan çürümeye başlaya yirmilik dişler diğer sağlam dişleri de etkileyebilir. Çürüğün yaydığı bakteriler sağlam dişlere bulaşıp diş kaybına olur. Bu duruma maruz kalmamak için çürüme halinde yirmilik dişleri çektirmek şarttır.

Hangi durumlarda çekmesine gerek yoktur.

Sağlıklılarsa yani diş çürüğü yoksa, etraflarındaki diş etleri iltihaplı değilse, tamamen patlamadan etrafındaki dişlere müdahale etmiyorsa, günlük ağız hijyeni sırasında temizlenmesi kolaysa.

Yirmilik diş ne zaman çekilir?

Dişler tamamen diş etinin altında gizlidir ancak sürmezler. Bu durumda diğer yan dişlerin köklerini tahrip edebilecek bir kist oluşumuna neden olabilirler Dişler tam olarak çıkmadıysa, temiz tutması biraz zor olabilir. Bu zorluklar büyük miktarda bakteri birikimine neden olarak, çeşitli ağız hastalıklarına yol açabilir Diş için yeterli yer yoksa, çıkan yirmi yaş dişi diğer dişlere zarar verme riski taşır. Bir yirmilik dişi alanında ağrı hissederseniz ,yirmilik dişinin yanındaki yumuşak dokular sıklıkla enfekte olur, tümörler oluşur diş eti iltihabı olabilir Bitişik dişlerde diş çürüğü olur ve kırılmaya başlarlar.

Yirmilik dişinin yanındaki yumuşak dokular sıklıkla enfekte olur. Tümörler oluşur Diş eti iltihabı olabilir Bitişik dişlerde diş çürüğü olur ve kırılmaya başlarlar. Düzenli olarak diş hekimine giderseniz ve çene röntgeni çektirirseniz, yirmi yaş dişlerinin çekilmemesinde yanlış bir şey yoktur. Bu durumda, olası bir sorunu yani yanlış yirmilik diş büyümesi önceden öğrenebilir ve bunu önlemek için onu çıkarmak için ameliyat olabilirsiniz. Doktorlar bunu bir an önce yapmanızı tavsiye ediyor çünkü 25 yaşından sonra tüm kemik dokuları oluşuyor, bu nedenle dişlerin çıkarılması daha zordur. Bu yüzden dokular daha yavaş iyileşir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu