Ortadoğu

Kürdistan Parlamentosu’nda Anayasa için görüşmeler başlıyor

Irak Kürdistan Bölgesi Parlamentosu Başkanlığı, verdiği uzun bir aranın ardından Kürdistan Bölgesi Anayasası taslağını görüşmek üzere önümüzdeki Salı Parlamentodaki grup başkanları ile bir toplantı düzenleyeceği aktarıldı.

Kürdistan Parlamento Başkanı Yardımcısı Muna Kahveci, Parlamento Başkanlığı’nın 23 Ağustos Salı günü Parlamentodaki tüm grup başkanları ve siyasi partilerle bir araya gelerek Kürdistan Bölgesi Anayasası hakkında tarafların görüşlerini alacağını söyledi.

Muna Kahveci, “Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Parlamento Başkanlığı’na gönderdiği mektupta, anayasa konusunda tarafların görüşlerinin alınmasını ve bu konuda bir uzlaşmaya varılmasını istedi” dedi.

Muna Kahveci, 10 Şubat 2022’de yaptığı açıklamasında, tüm siyasi taraflardan anayasa ve seçim yasası konusundaki görüşlerini talep ettiklerini ve bu talepleri tek paket halinde aldıklarını söymişti.

Kürdistan Bölgesi Anayasa taslağı 2009’da hazrılanmış ve Parlamento’nun onayına sunulmuştu. Ardından yaşanan siyasi kriz nedeniyle taslak referanduma gidilmişti.

Kürdistan Bölgesi dördüncü hükumet kabinesi, 120 maddeden oluşan anayasa taslağını gündeme getirmiş, 73 madde üzerinde varılan uzlaşamın ardından siyasi kriz sona ermişti. 

Parlamento Başkanı Yardımcısı Muna Kahveci, Yeni Nesil Hareketi (Newey Nwê) dışındaki tüm partilerin, Kürdistan Bölgesi’nin kendi anayasasına sahip olması gerektiği konusunda mutabık kaldığını belirterek, “Bu nedenle yeni bir komisyon kurularak çalışma yapılmalı” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu