Connect with us

Politika

Yeşil Sol Parti adayı Cengiz Çandar hakkında suç duyurusu

Yeşil Sol Parti Diyarbakır milletvekili adayı Cengiz Çandar’ın “15 Temmuz, mevcut rejimin bilgisi dahilinde kontrollü olarak Gülencilerin de dahil olduğu bir olay” sözleri yargıya taşınıyor. 15 Temmuz Derneği, söz konusu ifadeleri nedeniyle Çandar hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Dernekten yapılan açıklamada, Çandar’ın bir röportajındaki “15 Temmuz, mevcut rejimin bilgisi dahilinde kontrollü olarak Gülencilerin de dahil olduğu bir olay.” sözlerinden dolayı suç duyurusunda bulunulduğu kaydedildi.

O gece meydana inerek iradesine sahip çıkanların, eşine az rastlanan bir direniş örneği sergilediği vurgulanan açıklamada, şu ifadelerde bulunuldu:

“Bu direnişe inanmak istemeyen ve 15 Temmuz’u sulandırmaya çalışanlar, aradan geçen 7 yılda her fırsatta 15 Temmuz’la ilgili ‘kontrollü darbe’ yalanının arkasına sığındı. Şimdi de Cengiz Çandar, bu halkaya dahil olarak, 252 şehidimizi ve 2 bin 700’den fazla gazimizi hiçe sayıp, FETÖ’yü aklama girişiminde bulundu. 15 Temmuz Derneği olarak, Cengiz Çandar’ın bu açıklamasını kınıyor ve hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Hiç kimsenin, göz önünde yaşanan 15 Temmuz’u bu şekilde sulandırıp, uydurma bir tarih yazma girişimine izin vermeyeceğiz. 15 Temmuz, bu milletin ve devletin miladıdır, öyle olmaya da devam edecektir.”

T24’ten Cansu Çamlıbel’e konuşan Cengiz Çandar, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak “15 Temmuz’un ne olduğu konusunda daha yolun başında bile değiliz. 15 Temmuz’dan bu yana bu ülkeye ve dünyaya anlatılan olayın gerçekten o olay olup olmadığından emin değilim. 15 Temmuz’un ne olduğunun daha deşilmesi gerekiyor. Dolayısıyla da 15 Temmuz’un ürettiği söylemlerle konuşmayı sevmiyorum. Gülen cemaati 15 Temmuz’da tankla topla meclise saldırarak, bu kadar insan öldürerek insanların İslam’dan uzaklaşmasına yol açtı şeklinde bir tez konuşulacaksa önce şu konuşulmalı. 15 Temmuz gerçekten bize söylenen şey miydi önce onu bir tartışalım” demişti.

Devamı…