Connect with us

Ortadoğu

Yekgırtu, Kürdistan Parlamentosu’ndan çekilme kararı aldı

Kürdistan İslami Birlik Partisi, 6 Kasım 2022’de Kürdistan Parlamentosu’ndan çekilme kararı aldığını duyurdu.

Kürdistan İslam Birliği Başkanlık Divanı, partinin parlamentonun  görev süresinin uzatılması konusundaki tutumunu görüşmek üzere bugün olağanüstü bir toplantı yaptı. Toplantı, Kürdistan İslam Birliği Genel Sekreteri Selahaddin Bahaeddin başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, Kürdistan Parlamentosu’nun görev süresinin uzatılması “yasadışı” olarak tanımlandı ve Başkanlık Divanı’nın Kürdistan İslam Birliği milletvekillerinin 6 Kasım 2022’den itibaren Kürdistan Parlamentosu’ndan çekilmesine karar verdiği ifade edildi.

9 Ekim 2022’de yapılan oylamada 80 oyla, parlamentonun yasama süresi, 2023 yılı sonuna kadar uzatılmıştı.

Söz konusu karar protestolara neden oldu. Kürdistan Adalet Topluluğu (Komel), Yeni Nesil (Newey Nwe), Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgırtu), bazı Değişim Hareketi (Goran) milletvekilleri ile bazı bağımsız milletvekilleri, sürenin uzatılmasına karşı çıkıyor.

Kürdistan Parlamentosu Başkanlığı kararla ilgili yaptığı açıklamada, “Yasayı geçirmenin amacı, yasal ve anayasal boşlukları önlemek, ulusal birliği korumak ve Kürdistan Parlamentosu seçimlerinin altıncı oturumuna daha fazla hazırlık yapmaktır” ifadelerine yer verdi.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir