Politika

Altan Tan: PKK artık karar vermeli

Altan Tan, “PKK, kararını netleştirmeli: Ya silah ya da demokratik mücadele. İkisi bir arada olmaz” dedi.

K24 yayınına katılan Kürt siyasetçi Altan Tan, Mersin’de polisevine yönelik gerçekleştirilen saldırının ardından eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile PKK arasında yaşanan tartışmayı değerlendirdi.

Altan Tan, “Hak ve adalet mücadelesi silahla birlikte demokratik yollarla yürütülür mü? Bu sorunun yanıtı kesinlikle ‘hayır’. Tüm dünyada da silah, cinayet, terör ve demokratik yollarla mücadele bir arada sürdürülemedi. Bu İspanya’da, İrlanda’da, Kolombiya’da, Nikaragua’da ve Bolivya gibi birçok Latin Amerika ülkesinde denendi; ama mümkün olmadı” dedi.

Tan, “Kürt siyasetçiler özellikle de PKK, kararını vermeli: Ya silah, öldürme, terör; ya da demokratik yollarla Kürtlerin hak ve hukukunun korunması. Bu konuda net bir şekilde karar vermeli” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de derin devletin PKK’nin silah bırakmasını istemediğini savunan Altan Tan, “Derin devlet PKK’yle savaşta kendi siyasetini, rejimini ve otoritesini sürdürdü. Bu nedenle PKK’yi bahane ediyordu. Ancak PKK’nin bu yolun yol olmadığını bilmesi gerekir. ABD ve İran siyaseti Kürtlerin çıkarına değil. Derin devlet gerillaların silah bırakmasını istemiyor” şeklinde konuştu.

PKK’nin demokratik siyasete karşı çıktığını kaydeden Tan, Türkiye’de Haziran 2023’te gerçekleşecek seçimlere işaret etti.

Diğer yandan Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye’de Kürt meselesi yoktur” açıklamasını da değerlendiren Tan, Kürtlerin geçmişte inkar edildiğini, inkarın sona erdiğini ancak Kürt sorununun henüz çözülemediğini vurguladı.

Tan son olarak Türkiye’deki muhalefet partilerinin Kürt sorunuyla ilgili hiçbir şey söylemediğini, Kürtlere yönelik program ve vaatlerinin henüz netleşmediğini kaydetti

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu